usdc,-avalanche’in-de-icinde-bulundugu-10-blockchain-agina-genislemeyi-planliyor

USDC, Avalanche’in de İçinde Bulunduğu 10 Blockchain Ağına Genişlemeyi Planlıyor

CoinDesk’in haberine göre şu anda dört blok zincirine özgü olan stablecoin USDC yakında 10 ağa kadar Blockchain sayısını arttırmayı planlıyor. Bu durum gerçekleşince şu anda 25 milyar dolarlık piyasa değerine sahip USDC en büyük genişlemesini gerçekleştirmiş olacak. Böylece 63 milyar dolar piyasa değerine sahip Tether’in (USDT) 8 Blockchain’lik ağ kapasitesi de aşılmış olacak.

USDC’nin Büyümeyi Planladığı Ağlar

USDC yöneticisi CENTER tarafından yapılan taslak duyuruda konuyla ilgili olarak, “Önümüzdeki aylarda USDC’nin Avalanche, Celo, Flow, Hedera, Kava, Nervos, Polkadot, Stacks, Tezos ve Tron’da kullanıma sunulacağını tahmin ediyoruz.” sözleri kullanılıyor.

Büyüme planları, stablecoin’ler üzerinde düzenleyiciler tarafından yapılan ve günden güne artan araştırmalar sırasında geldiği görülüyor.

Boston Federal Rezerv Bankası başkanı Eric Rosengren, özellikle USDT‘den ve hatta ortaya çıkan sistemik riskler hakkında yakın zamanda yapılan bir konuşmada henüz nispeten belirsiz TITAN’dan bahsetti. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, stablecoin’ler hakkında daha olumlu açıklamalarla devam ederken, sektörün doğrudan Washington’un radarında olduğu ise açık.

Bireysel ve Kurumsal Blockchain’ler

Kripto borsası Coinbase ve ödeme şirketi Circle tarafından yönetilen bir konsorsiyum olan CENTER, diğer zincirlere genişlemenin bireysel ve kurumsal açık blok zincir teknolojilerinin benimsenmesini sağlamaya yardımcı olduğunu söyledi.

CENTER taslak duyuruda, “Bu blok zincir platformlarındaki ve çoklu zincir protokollerindeki USDC’nin dünyanın en hızlı büyüyen dijital dolar para biriminin kullanımını daha da hızlandıracağını tahmin ediyoruz” sözlerini kullandı.

Öte yandan USDC, 2018’de Ethereum‘da başlatıldı ve 2020’nin ikinci yarısında Algorand, Stellar ve Solana’ya genişletildi.

Diğer blok zincirlerine potansiyel genişleme, faiz üreten bir tasarruf aracı olarak USDC‘nin arkasındaki ivmeyi gösteren bir çift duyuruyu takip ediyor. Circle, Circle Yield ve DeFi API ürünlerini geçen haftanın sonlarında duyurmuştu

CENTER taslak duyurusunda, daha sonraki entegrasyonların zamanlamasına ilişkin güncellemelerin “yıl boyunca” yayınlanacağını söyledi.