turkiye’de-birinci-kere-kripto-paraya-haciz-geldi!-pekala-bu-nasil-oldu?-–-mahsup.net

Türkiye’de Birinci Kere Kripto Paraya Haciz Geldi! Pekala Bu Nasıl Oldu? – Mahsup.net

Türk kripto para piyasasında bir ilk yaşandı ve kripto paraya haciz geldi. Flaş karar İstanbul 14. İcra Dairesi’nden geldi. Türkiye’de ilk defa kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Peki bu nasıl oldu? Kripto paralar mevzuat gereği haczedilebilir mi? İşte detaylar…

Avukat Tevfik Kerem Bilen: Bu kez ilk defa bir kripto paraya haciz geldi!

CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever ile Ümit Sertabipoğlu’nun özel haberine göre, Türk kripto para piyasasında bir ilk yaşandı ve kripto para haczedildi. Türkiye’de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsasında yatırım yapıyor. Ve ilk defa bir kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Peki icra dairelerinde elle tutulamayan, gözle görülemeyen paranın tahsili nasıl gerçekleşecek? Konuyla ilgili konuşan Avukat Tevfik Kerem Bilen, şunları söyledi:

Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi.

Haczedilen kripto para değer kaybederse ne olacak?

Avukat Tevfik Kerem Bilen sözlerine devam ederken, kripto paralara karşın yasal düzenlemelerin olmamasına dikkatleri çekiyor:

Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu. Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu.

Türkiye’de Birinci Kere Kripto Paraya Haciz Geldi! Pekala Bu Nasıl Oldu? – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.