turk-kripto-para-piyasasindan-sevindiren-haber:-bu-sirketler-piyasaya-girebilir!-–-mahsup.net

Türk Kripto Para Piyasasından Sevindiren Haber: Bu Şirketler Piyasaya Girebilir! – Mahsup.net

Türk Bitcoin piyasasını heyecanlandıran bir haber ortaya çıktı. Türkiye’deki bazı kurumlar kripto para işlemlerine aracılık etmeye hazırlanıyor. Kripto para ve aracı kurum sektöründen 5 üst düzey yöneticiden edinilen bilgilere göre, şu anda yaklaşık 15-20 aracı kurum bu yönde hazırlık çalışmaları yürütüyor.

Türkiye’deki aracı kurumlar kripto para piyasasına girmek istiyor!

Bloomberg HT’nin haberine göre, kripto para piyasasına son dönemde artan ilgi ve 3,2 milyona ulaşan yatırımcı sayısı aracı kurumların da iştahını kabarttı. Türkiye sermaye piyasalarında faaliyet gösteren sektördeki bir çok aracı kurumun kripto para işlemlerine aracılık etmek için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Kripto para ve aracı kurum sektöründen 5 üst düzey yöneticiden edinilen bilgilere göre, şu anda yaklaşık 15-20 aracı kurum bu yönde hazırlık çalışmaları yürütüyor. Kaynaklar, aralarında banka aracı kurumlarının da bulunduğu bazı sektör firmalarının personel transferi ve teknik çalışmalar başta olmak üzere hazırlıklarını sürdürdüğünü ifade ediyor.

Düzenlemelere göre, 100 milyon TL sermaye şartı bekleniyor

Kripto para piyasasında henüz bir regülasyon olmadığı için öncelikle düzenleyici otoritelerin bu alanda gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Kripto para işine girmek isteyen kurumların bu yönde lobi faaliyetlerini sürdüğünü ifade eden kaynaklar, regülasyon tarafında da çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü belirtiyor.

Öte yandan kaynaklar, Sermaye Piyasası Kurulu’nun mevcut sermaye şartları ile aracı kurumlara bu yetkiyi vermeyi düşünmediğini ve aranan sermaye şartı için şu anda üzerinde konuşulan tutarın 100 milyon TL olduğunu söylüyor. Kripto piyasasında aracılık işlemlerine aracılık etmek isteyen kurumların farklı bir şirket kurarak bu hizmeti vereceğini belirten kaynaklar, bazı kurumların yeni kuracakları şirketlerin isim ve marka patentlerini bile aldığını belirtiyor.

“Kripto borsası işi çok farklı bir teknoloji ve knowhow gerektiriyor”

Aracı kurumların sektöre girmek için hazırlık yaptıklarını ve istekli olduklarını teyit eden kripto borsası kaynakları ise 100 milyon TL sermaye şartının bu işi yapmak için yeterli olmayacağı görüşünde. Kripto borsası işinin çok farklı bir teknoloji ve knowhow gerektirdiğinin altını çizen kaynaklar, düzenleyici otoritenin de ilerleyen dönemde bu yetkiyi vermek için seçici davranacağını ifade ediyor.

Piyasada yaşanan bu gelişmelerle son dönemde aracı kurum lisans fiyatlarının da arttığını teyit eden kaynaklar, bir kaç ay öncesinde 500 bin dolar seviyelerinde olan en düşük aracı kurum lisansının şu an da 2 milyon dolara yükseldiğini belirtiyor. Aracı kurum lisans fiyatlarında benzer durum 2011 yılında foreks işlemleri SPK denetimine girmeden hemen önce de yaşanmıştı. SPK’nın foreks işlemlerini aracı kurumlar bünyesine almasının ardından aracı kurum lisans fiyatlarında 3-4 kat artış yaşandı.

Türk Kripto Para Piyasasından Sevindiren Haber: Bu Şirketler Piyasaya Girebilir! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.