ripple-ve-sec-dava-surecinde-hala-duzenleyici-netlik-eksikligi-goruluyor

Ripple ve SEC Dava Sürecinde Hala Düzenleyici Netlik Eksikliği Görülüyor

Kripto para birimleri ile ilgili düzenleyici netlik eksikliği uzun zamandır değerlendirilen ve tartışılan bir konu. Ancak bu noktada özellikle ABD’deki kullanıcılar, kuruluşlar ve firmaların konu hakkında şikayetlerinin olduğu görülüyor. ABD’de bazı kripto para firmaları kepenk indirip farklı bölgelere giderken bazı firmalar da kendilerini topun ucunda buldu.

Ripple ve SEC

Bu noktada en iyi örneğin Ripple olduğu ifade edilebilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu (SEC) Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisine Aralık ayında bir dava açtı. Bunun öncesinde ise Ripple, düzenleyici netlik eksikliği sebebiyle sık sık farklı bir bölgeye taşınma planlarından bahsediyordu.

Kripto para topluluğu bu durumu ciddi bir şekilde eleştirirken Ohio’dan siyasi kişilik Warren Davidson, Bloomberg’de yaptığı açıklamalarda SEC ve Ripple arasındaki davaya değindi:

Başkan’ın düzenleyicileriyle görüşmesinden memnunum çünkü bu alanın bir süredir özellikle kripto parayla ilgilenmesi gerekiyor.

Bunlara ek olarak Davidson ülkedeki mevcut finansal düzenlemelerin değişmek için çok yavaş olduğunu ve aynı şekilde Fintech inovasyonuna ayak uyduramadığını söyledi. Buna ek olarak Kongre üyesi, Ripple’ın bir menkul kıymet olup olmadığına ve Howey testine de değindi.

Konuyla ilgili açıklamalarında Davidson, “Örneğin, XRP bir ödeme sistemi olarak çok faydalı olabilecek bir kripto para birimidir. Ancak, Ripple ve XRP ne kadar ayrı ve farklı? Üzerinde çok fazla kontrol uygularlarsa, menkul kıymet gibi görünebilir. Ancak ortada gerçekten bir güvenlik duvarı varsa, bu bir menkul kıymet değilmiş gibi görünebilir.” sözlerini kullandı.

Howey Testi

Aslında Davidson kripto para birimlerine destek veren bir isim olarak tanınıyor. Her fırsatta kripto para birimleri ile ilgili düzenleyici eksikliğe değinen Davidson, daha önce de Bitcoin’i büyük bir değer deposu olarak nitelendirmişti.

Howey testi ile ilgili yaptığı yorumlar ise önemli isim, “Başta Howey Testi olmak üzere bahsi geçen soruyu ele alan mevcut içtihat kanunları takdir yetkisine çok yer bırakmaktadır.” sözlerini kullandı.