piyasada-neler-oluyor?-iste-bitcoin-ve-altcoin-cokusunun-anatomisi!-–-mahsup.net

Piyasada Neler Oluyor? İşte Bitcoin ve Altcoin Çöküşünün Anatomisi! – Mahsup.net

Bitcoin ve altcoin piyasasından 1 saat içinde 288 milyar dolar silindi. Bitcoin fiyatı, 62.000 doların üzerindeki seviyelerden 51.000 dolarlık seviyelere kadar çöktü. BTC’deki düşüşle birlikte tüm piyasa kırmızı tahtaya taşındı. Yüzbinlerce trader’ın tasfiye olmasına neden olan bu çöküş neden gerçekleşti? Bu makalede Kriptokoin.com olarak piyasanın gündemine bomba gibi düşen çöküşü yorumladık ve olası nedenlerini sizler için analiz ettik…

İşte Bitcoin ve altcoin piyasasındaki son çöküşün nedenleri

Bybt verilerine göre, son 24 saatte göz kamaştıran 9,6 milyar dolarlık kripto para, tasfiye edildi. Bitcoin ile birlikte Ripple, Ethereum ve diğer altcoin’lerde düştü, ancak bu kripto paralar BTC’den daha fazla değer kaybetti. Şimdi yatırımcıların akıllarındaki temel soru bu büyük çöküşü neyin tetiklediğidir. İşte Bitcoin ve altcoin dump’ının sebepleri:

  • Bazı analistlere göre, piyasadaki düşüşü hash rate çöküşü tetikledi. Madenciler tarafından ağa adanan hesaplama gücünün tahmini olan hash rate, bazı tahminlere göre neredeyse yarı yarıya düştü. Bu, iki gün önce başlayan ve çok sayıda madencinin yaşadığı Çin’in Sincan eyaletinde olan toplu kesintiden kaynaklanıyordu. Analistler eski bir kripto atasözüne dikkatleri çekiyor “fiyat, hash rate’ı takip eder” ve öyle de oldu.  BTC fiyatı aniden 11.000 doları sildi.  Willy Woo, bu durumun fiyat hareketi üzerindeki etkisinin geçici olduğunu ve bu arada bu hash rate’ın zaten “neredeyse tamamen iyileştiğini” sözlerine ekledi.
  • “FXHedge” isimli Twitter hesabı, ABD’li yetkililerin kripto para piyasasındaki birkaç kuruluşa kara para aklama suçlaması ile operasyon düzenlediğine dair bir tweet attı. Bu doğrulanmamış tweet, sosyal medyada tur attıktan sonra 54 dakika içinde kripto para piyasasından 288 milyar doları silmeyi başardı. 
  • CNBC Hindistan’da bir kripto para yasağına dair haber yayınladı. Bu haberi CNBC bir hafta önce zaten paylaşmıştı, ancak tekrar yayınlaması herkesi şaşırttı. Bu teyit edilmemiş kripto yasağı haberi piyasada panik havası oluşturdu ve fiyatları düşmesine katkıda bulundu.
  • CoinShares CSO’su Meltem Demirörs ise çöküşün nedenini türev piyasalarındaki kaldıraçlı pozisyonların yüksek olmasına bağladı. Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesi nedeniyle Bitcoin daha fazla pompalanamadığından, kaldıraçlı trader’lar çöktü ve pozisyonlarını kapattı. Meltem Demirörs, bu kripto para piyasası dinamikleri hakkında şunları söyledi: “Birincisi, Bitcoin piyasaları türevlere çok bağımlıdır. Finansman oranları, tahmini hacim ve açık faiz takibi çok önemlidir. Spot türevleri takip eder -> köpek kuyruğunu sallar. İkincisi, yeterli kaldıraç yok ve sermayenin maliyeti kapasiteyi sınırlıyor!

Yatırımcılar kan ağlarken bu durumu fırsat olarak görenler de var!

Son piyasa çöküşü nedeniyle yatırımcılar kan ağlarken bu durumu fırsat olarak görenler de var. On-chain izleme kaynağı Glassnode’un kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft, artık Bitcoin satın almak için mükemmel bir zaman olduğunun kanıtı olarak klasik bir on-chain metriği gösterdi. Genel kâr ve zararı ölçen harcanan işlem çıktı oranı (SOPR), Mart ayının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.700 dolardan bu yana ilk kez sıfırlandı.

Piyasada Neler Oluyor? İşte Bitcoin ve Altcoin Çöküşünün Anatomisi! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.