piyasa-analisti:-altin-fiyatlari-bu-gelismeyle-dusuyor!-baski-artabilir…-–-mahsup.net

Piyasa Analisti: Altın Fiyatları Bu Gelişmeyle Düşüyor! Baskı Artabilir… – Mahsup.net

Spot altın fiyatları, bugün %0,3 düşüşle ONS başına 1.738 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle ONS başına 1.737,70 dolara geriledi. Peki fiyatları aşağı çeken faktörler nelerdir?

Altın fiyatları neden düşüyor? Margaret Yang açıklıyor

Altın fiyatları Pazartesi günü düştü. Sarı metal, yükselen ABD Hazine getirileri ve ABD’nin beklenenden iyi gelen ekonomik verilerinin daha yüksek enflasyon beklentilerini yükseltmesinden sonra daha güçlü bir dolar ile geriledi. Spot altın fiyatları, bugün %0,3 düşüşle ONS başına 1.738 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle ONS başına 1.737,70 dolara geriledi. DailyFX’te bir stratejist olan Margaret Yang, “Beklenenden daha güçlü veriler, enflasyonun önümüzdeki aylarda beklenenden daha hızlı toplanacağını gösteriyor. Bu da reel getirilerde artışa yol açıyor ve altın’a baskı uyguluyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretici fiyatları Mart ayında beklenenden daha fazla artarak 9-1/2 yıldaki en yüksek yıllık artışa neden oldu. Ayrıca bu durum, güçlenen halk sağlığı ve önemli hükümet yardımları arasında ekonomi yeniden açılırken daha yüksek enflasyonun başlangıcına işaret etti. Bazı yatırımcılar altın’ı yüksek enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor, ancak yüksek Hazine getirileri, getirisi olmayan metalin cazibesinin bir kısmını köreltiyor. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda enflasyon ve işe almanın hızlanacağı ümidiyle bir “dönüm noktasında” olduğunu belirtti. Ancak Jerome Powell, aceleyle yeniden açılmanın coronavirüs vakalarında devam eden bir artışa yol açması durumunda tehlikeler olduğunu söyledi.

Analist: Dolar bu yarışı kazanıyor ve altın üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor

Yatırımcılar ABD sonuçlarının çok yüksek değerlemeleri destekleyip desteklemeyeceğini bekledikçe Asya hisseleri düştü. Tahvil piyasaları bu hafta ABD enflasyonu ve perakende satışlar açısından çok iyi okumalarla kontrol edilebilir. DailyFX’te bir stratejist olan Margaret Yang, konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Asya pasifik piyasalarının daha yüksek açılmaları bekleniyordu, ancak bu sabah daha düşük işlem görüyorlar. Güvenli varlıklara olan talebi artırıyor… Dolar bu yarışı kazanıyor ve altın fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor.

Dolar endeksi rakip para birimleri karşısında %0.1 yükseldi.

Piyasa Analisti: Altın Fiyatları Bu Gelişmeyle Düşüyor! Baskı Artabilir… – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.