kripto-paralar-icin-onemli-isimleri-inceliyoruz:-john-mcafee-kimdir?

Kripto Paralar İçin Önemli İsimleri İnceliyoruz: John McAfee Kimdir?

Kripto para ekosisteminde pek çok önemli ve popüler isim var. Biz de bu yazı dizimizde her hafta kripto para ekosisteminde yer edinmiş ve kripto paralar için artık önemli hale gelmiş isimleri inceliyoruz.

Kripto paralar için önemli hale gelmiş isimler daha önce ne yapıyorlardı, neden kripto paralar için önemli hale geldiler, kripto para birimleri dışında nelerle ilgileniyorlar? Bu yazımızda ilginç kişiliği ile hem kripto para ekosisteminde hem teknoloji dünyasında marka haline gelen ve geçtiğimiz hafta soru işaretleri ile dolu ölümü ile gündeme oturan ismi inceliyoruz ve “John McAfee kimdir?” sorusunu yanıtlıyoruz.

John McAfee Kimdir?

15 Eylül 1945 yılında İngiltere’de doğan John David McAfee, Britanyalı-Amerikalı bilgisayar programcısı ve işletmeci olarak tanınıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında dünyaya gelen McAfee’nin Birleşik Devletler askeri üssünde hizmet veren Amerikalı bir baba ile İngiliz bir annenin oğlu olduğu biliniyor. Bu noktada yaptığı bir açıklamada McAfee’nin kendisini Amerikalı olduğu kadar İngiliz hissettiğini dile getirdiğini de belirtmek gerekiyor.

Buna ek olarak McAfee’nin “alkolik” olan babasının yazılımcı daha 15 yaşında iken intihar ettiğinin altını çizmek gerekiyor. Çünkü John McAfee’nin de babası gibi 23 Haziran 2021’de intihar ettiği söyleniyor. McAfee, 2012 yılında Wired dergisine verdiği bir röportajda, “Her gün babamla uyanıyorum.” sözlerini kullanmıştı.

McAfee, 1967’de Virginia’daki Roanoke College’dan matematik alanında lisans derecesi aldı ve daha sonra 2008’de kendisine fahri Bilim Doktoru derecesi verildi. Lisans derecesini aldıktan sonra McAfee, Northeast Louisiana State College’da matematik alanında doktora yapmak için çalışmaya başladı. Ancak 1968’de bir lisans öğrencisi ile ilişki yaşadığı ortaya çıkınca okuldan atıldı. McAfee’nin bu kişi ile daha sonra evlendiği ifade ediliyor ancak lisans öğrencisinin kim olduğuna dair detaylı bir bilgi bulunmuyor.

McAfee ikinci evliliğini American Airlines’ta eski bir uçuş görevlisi olan Judy McAfee ile yaptığı biliniyor. Her ne kadar ikilinin evlilik tarihleri ile ilgili net bir bilgi bulunmasa da Judy McAfee’nin 1987 şirket kurmasında John McAfee’ye çok yardımcı olduğu iddia ediliyor. McAfee’nin son eşinin ise kendisinden oldukça genç olan Janice Dyson olduğu biliniyor.

İş Hayatı

McAfee’nin kişisel yaşamı ve aşk hayatı her ne kadar çalkantılı olsa da iş hayatında oldukça fazla başarıya imza attığı ifade edilebilir. McAfee, 1968’den 1970’e kadar Apollo programı üzerinde çalışan NASA’nın New York’taki Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde programcı olarak çalıştı. Oradan yazılım tasarımcısı olarak Univac’a ve daha sonra işletim sistemi mimarı olarak Xerox’a geçti.

1978’de Computer Sciences Corporation’a yazılım danışmanı olarak katılan McAfee, 1980’den 1982’ye kadar danışmanlık firması Booz Allen Hamilton için çalıştı. Daha sonra 1980’lerde Lockheed’de çalışırken PC için ilk bilgisayar virüsü olan Brain’in bir kopyasını aldı ve virüslerle mücadele için yazılım geliştirmeye başladı.

Yazılımcı 1987’de ise McAfee’nin asıl tanınmasını sağlayan McAfee Associates Inc.’i kurdu. Şirket, 1992 yılında Delaware’de de kurulmuş ve aynı yıl ilk halka arzını gerçekleştirmiştir. Ağustos 1993’te John McAfee CEO’luk görevinden ayrıldı ancak teknik koordinatör olarak şirkette kaldı. Çeşitli birleşmeler ve sahiplik değişikliklerinden sonra Intel, Ağustos 2010’da McAfee’yi satın aldı.

Tüm bunlara ek olarak McAfee’nin 2016 ve 2020 yıllarında Amerika Başkanlık seçimlerine de aday olduğu biliniyor. Ancak McAfee Ocak 2019’da vergi kaçakçılığı ile ilgili iddialar sebebiyle Amerika’dan kaçmış ve uluslararası bir teknede yaşamaya başlamıştı. 5 Ekim 2020’de ise McAfee, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine vergi kaçakçılığı nedeniyle İspanya’da tutuklandı.

İspanya’da ABD’ye iadesini beklerken McAfee, 23 Haziran’da kendisini asarak intihar etti. Ancak birçok isim McAfee’nin ölümünün şaibeli olduğunu ve intihardan ibaret olmadığını düşünüyor.

John McAfee ve Kripto Paralar

McAfee çok uzun zamandır kripto para birimlerine ve Bitcoin’e verdiği destek ile tanınıyor. Bitcoin’in henüz çok düşük değerlerde olduğu dönemlerde yaptığı iddialar ile dikkat çeken McAfee, 11 Nisan 2020’de Proof-of-Stake algoritmasını kullanan Ghost adında gizlilik odaklı bir kripto para birimi geliştirmeye başladığını duyurdu. Fakat proje hayata geçtikten kısa bir süre sonra John McAfee projeden ayrıldığını açıkladı.

McAfee’nin ölümünün ardından kripto para ekosistemi üzüntülerini dile getirdi ve kripto para birimleri alanında en renkli kişiliklerden biri olduğu defalarca ifade edildi.