kripto-para-donanim-cuzdani-ledger’in-basi-belada-mi?

Kripto Para Donanım Cüzdanı Ledger’ın Başı Belada Mı?

Scribd’de yeniden yayınlanan yasal belgelere ve ortaya çıkan son bilgilere göre, hukuk firması Roche Freedman, iki lider davacı adına 6 Nisan’da Ledger ve Shopify’a karşı resmi bir şikayette bulundu.

Ledger’ın Başı Belada Mı?

Ledger, 2020’de bir dizi veri ihlali yaşamıştı ve bunlardan biri, şirketin mağazalarını ve ürünlerini barındıran e-ticaret platformu Shopify ile bağlantılıydı.

Ledger, Aralık 2020’de kötü niyetli bir çalışanın 20.000 müşterinin kişisel bilgilerini sızdırdığı Shopify olayının sorumluluğunu kabul etti. Bu ihlal, aynı yılın yazında 292.000 Ledger müşterisinin bilgilerinin çevrimiçi olarak sızdırılmasına neden olan bir ihlale ek olarak gerçekleşti.

Bunlara ek olarak davacılar John Chu ve Edward Baton adına açılan davanın belgelerinde, “Davacılar, Ledger’ın ve Shopify’ın suistimalinin bu şirketlerin ihmal ederek izin verdiği, dikkatsizce görmezden geldiği ve daha sonra kasıtlı olarak örtbas etmeye çalıştığı büyük bir 2020 veri ihlaliyle bağlantılı olarak yol açtığı dava çapında önemli zararlar için telafi istiyor.” sözleri kullanıldı.

 

Ledger Güvenliği

Firma, cihazların hala 0 güvenli olduğu iddiasını ortaya atsa da müşterilerden bazıları firma ile aynı fikirde değil gibi görünüyor. Buna ek olarak Ledger baş hukuk müşaviri Antoine Thibault, “Ledger devam eden yasal sorunlar hakkında yorum yapmaz.” açıklamasını yaptı.

The Block’a konuşan Kyle Roche hukuk firmasının ortağı ise “Bunu kamuoyuna açıklandığı günden beri araştırıyoruz. Bu soruşturma, veri güvenliği ve kripto para birimi alanlarında uzmanlarla görüşmeleri de içeriyor.” sözlerini kullandı.

Öte yandan davada talep edilen net tazminat miktarı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Ama konunun 5 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Belgeler, kimlik avı saldırılarında 4,2 BTC, 11 ETH ve 150,000 XLM kaybeden yalnızca iki Ledger kullanıcısına atıfta bulunuyor.