kripto-para-borsalarinin-mart-verileri-aciklandi:-paribu’dan-inanilmaz-yukselis!

Kripto Para Borsalarının Mart Verileri Açıklandı: Paribu’dan İnanılmaz Yükseliş!

Özellikle 2021 yılında kripto para sektörüne yönelik ilgi rekor kırmış olabilir. Google Trends üzerindeki aramalara ek olarak kripto para borsalarının açıkladığı trafik verileri de tam olarak buna işaret etmekte.

Kripto Para Borsaları Trafiklerini Arttırdı

SimilarWeb tarafından açıklanan Mart 2021 verilerine bakıldığında ise kripto para borsalarının şu an baş etmekte zorlanacakları kadar trafik aldıkları görülüyor. Lider ise tahmin edilebileceği gibi Binance kripto para borsası oldu.

SimilarWeb verilerine göre Binance’e sadece mart ayında 285 milyon ziyaret oldu. Şubat ayına göre ziyaretçi sayısını 7 arttıran Binance, aslında bunun yararını da gördü. Binance Coin fiyatı da şubat ayından bu yana ciddi bir yükseliş yakaladı ve tüm zamanların rekorunu 410 dolar olarak tazeledi.

Binance Liderliği Koruyor

Binance kripto para borsasından sonra en çok trafik alan platform Coinbase olsa da bunun ciddi bir düşüş yaşadığı görülüyor. 14 Nisan tarihinde halka arz olacak olan Coinbase’in internet trafiki 77 milyona gerileyerek  düşüş yaşadı. Coinbase’in trafiğinde görülen bu düşüşün bir başka ABD merkezli borsa Kraken için de geçerli olduğu görülüyor. Kraken’in trafiği de 0 gibi sert bir düşüş ile 18 milyona kadar geriledi.

İki kripto para borsasının yaşadıkları bu trafik azalması, ABD’de kripto paralara yönelik ilgide de bir azalma olmuş olabileceğini akıllara getiriyor. Asya odaklı piyasaların trafiğinde artış olması ise durumun farklı platformlar için çok değişik olduğunu ortaya koymakta. İlginç olmayan bir şekilde Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından Paribu da trafiğini arttırmış gibi gözüküyor.

Paribu, Listeye Girdi

Paribu, ağ trafiğine göre en büyük 9. kripto para borsası seviyesine yükselmiş ve FTX gibi önde gelen kripto para borsalarını bile geride bırakmış. FTX’e ek olarak Huobi ve OKEx’in trafiğinin bile Paribu’nun gerisinde kaldığı görülmekte. Paribu son dönemde sert iddialarla eleştirilip gündeme gelse de 1 aylık trafiğini 9,1 milyona çıkartan Paribu, 1 ay içerisinde de $ trafik artışı yaşadı.

Paribu kripto para borsasına ek olarak dikkat çeken bir diğer platform ise Uniswap oldu. Merkezsiz bir kripto para borsasının 6. sırada yer alması ve 10 milyon trafik yakalaması, kesinlikle sektörün değiştiğine işaret etmekte.