fed-tutanaklari-aciklandi!-iste-altin-fiyatina-tesiri-ve-iddialar-–-mahsup.net

FED Tutanakları Açıklandı! İşte Altın Fiyatına Tesiri ve İddialar – Mahsup.net

Federal Rezerv’in Mart ayı para politikası toplantısının tutanakları açıklandı. FED, yükselen tahvil getirileri ve enflasyon tehdidi için çok az endişe gösterdiği için altın fiyatı zeminini koruyor. ABD ekonomisti Paul Ashworth ise FED tutanaklarını yorumladı.

FED tutanakları açıklandı: Altın fiyatı nötr bölgede konumunu koruyor!

Federal Rezerv enflasyon veya yükselen tahvil getirilerine aldırışsız kalsa bile, altın fiyatı nötr bölgede konumunu korumaya devam ediyor. Federal Rezerv’in Mart ayı para politikası toplantısının tutanakları, komitenin, toplantı sırasında bir yılın en yüksek seviyesi olan %1,6’nın üzerinde işlem gören tahvil getirilerindeki keskin yükselişi tartıştığını gösterdi. Tutanaklardaki şu önemli ifadeler dikkat çekiyor:

Katılımcılar, ara dönemde meydana gelen uzun vadeli Hazine getirilerinde göze çarpan artışları yorumladılar ve bunu genel olarak iyileşen ekonomik görünümü, enflasyon beklentilerindeki bazı güçlenmeleri ve artan Hazine borç ihracı beklentilerini yansıtıyor olarak gördüler. Hazine piyasalarındaki düzensiz koşullar veya Komitenin hedeflerine yönelik ilerlemeyi tehlikeye atabilecek getiri artışları endişe kaynağı olarak görüldü.

FED, yükselen tahvil getirileri ve enflasyon tehdidi için çok az endişe gösteriyor

Enflasyon söz konusu olduğunda Federal Rezerv, bazı yatırımcıların finansal piyasalarda büyüyen bir tehdit olarak gördükleri şeyden de bıktı. Tutanaklardaki şu önemli ifadeler dikkat çekiyor:

Katılımcıların çoğu, enflasyon görünümüne yönelik riskleri genel olarak dengeli olarak gördüklerini belirtti. Bazıları, arz kesintilerinin ve güçlü talebin fiyat enflasyonunu beklenenden daha fazla artırabileceğini belirtti. Bazı katılımcılar, önceki dönemde düşük enflasyona katkıda bulunan faktörlerin yorumunu yaptı. Genişleme, enflasyon üzerinde beklenenden daha fazla aşağı yönlü baskı uygulayabilir.

Komite salgının çok fazla belirsizlik oluşturduğuna dikkat çekti

Altın piyasası son dakika gelişmelerine artık çok az tepki gösteriyor. Haziran ayı altın vadeli işlemleri son olarak ONS ​​başına 1.746 dolardan işlem gördü ve gün içinde kabaca değişmedi. Yıl başından bu yana tahvil getirileri istikrarlı bir şekilde yükseliyor olsa da tutanaklar ABD merkez bankasının mevcut ultra-akomodatif para politikasını değiştirmek için acele etmediğini gösteriyor. 

ABD ekonomisinin beklenenden daha güçlü bir toparlanma görebileceği konusunda bir miktar iyimserlik olsa da komite salgının çok fazla belirsizlik oluşturduğuna dikkat çekti. Tutanaklardaki şu önemli ifadeler dikkat çekiyor:

Genel olarak reel GSYİH büyümesi ve istihdam için orta vadeli görünümün iyileştiğini kabul ederken, katılımcılar bu görünümü çevreleyen belirsizliğin yükseldiğini görmeye devam ettiler. Katılımcılar, ekonominin yolunun önemli ölçüde virüsün gidişatına bağlı olacağı konusunda hemfikirdi. Aşılarda ilerleme… Katılımcıların çoğu, salgının ekonomik görünüm açısından önemli riskler oluşturmaya devam ettiğini belirtti.

ABD ekonomisti Paul Ashworth: FED tutanakları güvercin beklentisiyle uyumlu!

Capital Economics’in baş ABD ekonomisti Paul Ashworth, tutanakların güvercin beklentisiyle uyumlu olduğunu söyledi. Paul Ashworth, Federal Rezerv’in yakın zamanda para politikasını değiştireceğini gösteren yeni bir bilgi olmadığını da sözlerine ekledi. Paul Ashworth konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

Her şey düşünüldüğünde, burada FED’in faiz oranlarını artırmaya başlamadan önce 2023’ün sonlarına kadar bekleyeceği görüşümüzü değiştirecek çok az şey var.

Altın fiyatı, bu yıl şimdiye kadar sürdürülebilir yükseliş ivmesini çekmekte zorlansa da birçok analist, faiz oranlarının tarihsel düşük seviyelerinde kalacağı için değerli metalin iyi desteklenmeye devam edeceği konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

FED Tutanakları Açıklandı! İşte Altın Fiyatına Tesiri ve İddialar – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.