fed-baskan-yardimcisindan-sabit-coin’ler-icin-olumlu-mesaj

Fed başkan yardımcısından sabit coin’ler için olumlu mesaj

Miami ve Teksas gibi bölgelerinde kripto para madenciliğinin arttığı, SEC’ye her gün yeni bir Bitcoin ETF başvurusunun yapıldığı ABD’de, sabit coin konusu da gittikçe önem kazanmaya başladı.

Utah’ta dün, bankacılık sektörünün önemli isimleriyle bir konferansta bir araya gelen Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, adeta çalışma arkadaşlarının genelde yaptığı yorumlarla örtüşmeyecek açıklamalarda bulundu.

“CBDC yaratma çabaları gereksiz olabilir”

21 Utah Bankacılar Birliği Yıllık Toplantısı’nda konuşan Quarles, Fed’in sabit coin’ler konusunda sıkı bir regülasyon getirme isteği olduğunun, buna rağmen korkulacak bir durum olmadığının da altını çizdi:

“Endişelerimiz giderildiğinde, bu ürünlere ‘Hayır’ demenin yollarını aramak yerine, ‘Evet’ demeliyiz. Çünkü şu anki ödeme sistemlerindeki gelişmeler ile, düzgün şekilde yapılandırılmış, sınır ötesi ödemelerde etkinleştirilmiş sabit coin’lerin özellikleri birleştirilirse, bir CBDC yaratma çabaları gereksiz kılınabilir”

“Tamamı desteklenmiş sabit coin’lerde sorun olmaz”

Quarles’in endişe ettiği sabit coin’ler arasında tamamen destekli olanlardan çok, değerinin sadece bir bölümünün karşılığı olan sabit coin’ler vardı.

Bu sabit coin’ler arasında olduğu belirtilen ve yıllardır tartışma konusu olan USDT (tether) hakkında geçen hafta FED’in Boston şubesi başkanı Eric Rosengren, “Finansal istikrar bakımından zorluk yaşayan ve Fed’in izlediği kripto paralar arasında…” yorumunu yapmıştı. Hatırlanacağı üzere, bu senenin Şubat ayında Tether şirketi ve onunla bağlantılı olduğu belirtilen Bitfinex borsası, New York Bölge Savcılığı’yla yapılan anlaşma sonucu 18,5 milyon dolar ceza ödemişlerdi. Başsavcı, Tether’in tamamen ABD doları destekli olduğu iddiasının bir yalan olduğunu söylemişti.

Öte yandan Quarles’in, toplantıda Bitcoin ve diğer ülkelerin çıkarmak için yoğun çaba harcadığı CBDC’lerin, ABD dolarına tehdit olduğu yönündeki görüşleri de küçümsediği belirtildi.

The post Fed başkan yardımcısından sabit coin’ler için olumlu mesaj appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.