ethereum-piyasa-degeri-ile-dunya-lideri-sirketleri-geride-birakti

Ethereum Piyasa Değeri İle Dünya Lideri Şirketleri Geride Bıraktı

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum, mevcut boğa koşusunda piyasa değerini 246 milyar dolara kadar çıkardı. Bu artışla birlikte Ethereum, dünya çapındaki dev şirketleri geride bıraktı. Hatta ETH, dev şirketleri geride bırakmakla kalmadı ve bazı ülkelerin GSYİH’sini de geçti.

Ethereum Piyasa Değeri İle En Değerli 38. Varlık Oldu

10 Nisan 2021 itibarıyla günün erken saatlerinde popüler kripto para birimi Ethereum’un fiyatı 2.200 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bunun ardından Ethereum 246 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünya lideri şirketleri geride bıraktı. Coca-Cola, Netflix ve Adobe Ethereum’un gazabına uğradı. Küresel şirketlerin, emtiaların, kripto para birimlerinin ve ETF’lerin kapitalizasyonunu izleyen analitik servis hizmetlerine göre, Ethereum piyasa değerine göre ilk 40 varlık listesine girdi.

Haberimizin hazırlandığı sırada 2.125 dolar seviyelerinde işlem gören Ethereum, 246 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bununla birlikte yapım şirketi ve içerik platformu Netflix’in piyasa değer 245 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca Adobe 240 milyar dolar ve Coca-Cola ise 229 milyar dolarlık piyasa değeri ile Ethereum’u takip ediyor.

Bununla beraber dünyanın en değerli şirketi 2.23 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Apple olurken, ikinci sırayı 1.93 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Microsoft alıyor.

Büyük Ülkelerin GSYİH’leri ve Kripto Para Birimleri

Lider kripto para birimi Bitcoin 1.13 trilyon dolar ile 8. sırayı alırken takipçisi Facebook’a ‘’inin üzerinde bir üstünlük kurmuş durumda. Bir diğer ilginç veri ise 2020 yılında kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin’in piyasa değeri ile Meksika’nın GSYİH rakamlarının üzerinde bir değere sahip olduğunun ortaya çıkmasıdır. En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum ise mevcut piyasa değeri ile bazı büyük ülkelerin GSYİH’sını geride bıraktı. IMF’in yayınladığı Dünya Ekonomik Görünümü veritabanına göre Portekiz’in 2021 yılı için tahmini GSYİH 257 milyar dolar. Aynı zamanda Ethereum’un piyasa değeri, Peru ve Slovakya GSYİH’sinden daha değerli.