ethereum-2.0-guncellemesi-yaklasiyor,-ethereum-fiyat-grafigi-ve-tahminler

Ethereum 2.0 Güncellemesi Yaklaşıyor, Ethereum Fiyat Grafiği ve Tahminler

Kripto para dünyasının en büyük altcoini uzun süredir Ethereum 2.0 güncellemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Başlangıçta çok kısa bir zaman diliminde tamamlanması beklenen Ethereum (ETH) 2.0 güncellemesi hangi aşamada? Ethereum fiyat grafiği kısa vadeli ne gibi fırsatlar sunuyor. Tüm bunları inceliyoruz.

Ethereum 2.0 Güncellemesi Gecikiyor

Ekibin yoğun çalışmaları sonrasında Ethereum 2.0 ağında ilk blok Kasım ayında çıkarılmıştı. Aralık 2020 tarihine kadar yaklaşık 525.000 ETH’nin stake edilmesi şartıyla duyurulan Ethereum 2.0 ağı beklenenden önce blok çıkarmaya başladı. Ancak projeye kesinlikle ilk duyurulduğu takvime uygun ilerlemiyor.

Haziran ayında StartmeupHK etkinliğinde konuşan Vitalik Buterin’de bu gecikmeleri kabul etti. Başlangıçta 1 yıl gibi bir sürede Ethereum’un Proof-of-Stake algoritmasına geçirmeyi hedefleyen Buterin, bunun neden olmadığını açıkladı.

Ekip içindeki anlaşmazlıkların teknik engellerden çok daha fazla zamanlarını aldığını açıklayan Vitalik Buterin 2023 yılına işaret ediyor. Yani hedeflenen 1 yıl ekibin yaşadığı problemler sebebiyle tam 6 yıla çıkmış oldu.

Ancak aşamalı şekilde güncellemenin ilerlemesi devam ediyor ve stake havuzu daha da büyüyor. Ethereum 2.0 ağında kilitlenen varlıkların, toplam arzın %5’ini geçtiğini duyurmuştuk.

Ethereum Boğaları Güç Kazanıyor

Korku ve aç gözlülük endeksini yaklaşık 1 aydır yayınlamaya başlayan @EthereumFear önemli bir veriyi topluluğa açmış oldu. Uzun süredir aynı şeyi Bitcoin için yapan proje bize artık Ethereum yatırımcılarının mevcut durumunu da söylüyor.

Son paylaşılan verilere göre aşırı korku bölgesinde olan (25) endeks son birkaç gündür nötr noktaya doğru ilerliyor. Hatta dün 53 seviyesine kadar çıktı. Bu durum Ethereum boğalarının gücü ele aldığını ve yatırım iştahının (en azından Ethereum için) arttığını gösteriyor.

Ethereum Fiyat Grafiği

Birkaç gün önce yaptığımız haberde 1.900 dolar fiyatının Ethereum (ETH) için son derece ucuz olduğunu söylemiştik. Sadece iki gün sonra Ethereum fiyatı 1825 dolar seviyelerinden 2225’e kadar çıktı. Yani yaklaşık  artış gösterdi.

Ethereum için bir süredir 2.000 dolar seviyesi dirence dönmüştü ancak 1.900 dolar altından güçlü çıkış yapan boğalar bu desteği yeniden kazandı. Fiyat bir süredir 2.060 doları destek olarak korumaya devam ediyor. Ethereum fiyatının kırması gereken 2.250 $ direnci bulunuyor. Bunun aşılması fiyatın (Bitcoin’in stabil devam etmesi halinde) 2.800 dolara kadar güçlü bir ralli yapmasına sebep olabilir.

RSI doyum seviyesine ulaşmış değil yani bir sonraki direncin kırılması zor bir ihtimal değil, özellikle Bitcoin dominasyonunun dirençten dönmesiyle başlayan BTC yükselişi devam ederse bu hareket desteklenecektir. Yatırımcıların 2.060 desteğini dikkate alarak hareket etmesi ve belirledikleri hedeflere yakın seviyelerden kar almaları yararlarına olacaktır.