el-salvador-baskani,-bitcoin-dagitimini-ve-merak-edilenleri-anlatti

El Salvador Başkanı, Bitcoin dağıtımını ve merak edilenleri anlattı

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin konusunda ülkede oluşan bazı şüpheleri cevaplandırmak amacıyla Twitter’dan bir “flood” yazdı.

Herkesin Bitcoin’leri (30 dolarlıklar hariç) istediği zaman dolara çevirebileceğini ve nakit olarak bu paraları ATM’lerden ve şubelerden çekebileceğini belirten Bukele bu işlemlerin hepsinin komisyonsuz olacağını söyledi.

Bukele ayrıca ilk etapta halka dağıtılacak 30 dolarlık Bitcoin’lerin ise dolara çevrilemeyeceğini, bunlarla sadece harcama yapılabileceğini, bunun sebebinin de herkese Bitcoin alışkanlığı kazandırmak olduğunu aktardı.

Bukele’nin açıklamaları şu şekilde:

Bitcoin Yasası hakkında yayılmaya çalışılan yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için bazı bilgileri vermemiz gerekiyor.

1. Devlet cüzdanı, kullanılabilen birçok cüzdandan yalnızca biridir.

2. Chivo cüzdanı, diğer cüzdanlarla tam uyumlu olacaktır.3. Cüzdan tarafından talep edilen kişisel veriler zaten hükumet tarafından tutulan bilgilerdir. Fotoğraf, tam ad, yaş, adres, telefon numarası, boy, parmak izleri vb.

Cüzdana veri girişinin amacı, içindeki paranın çalınmasını veya kaybolmasını önlemektir.

4. Chivo cüzdanın kullanımı…

Hiçbir maliyeti olmayacak, havale/ödeme göndermek veya almak, Bitcoin’i dolara çevirmek veya tam tersi için herhangi bir komisyon olmayacak.

Kredi kartlarında olduğu gibi, işletmelerin işlemlerinden de komisyon alınmayacaktır.

5. Cüzdana gönderilen para (dolar ya da Bitcoin) istenilen zamanda çekilebilir (dolar olarak). Bu işlemler fiziksel şubelerden ya da ATM’lerden yapılabilir. Bunun için de hiçbir komisyon alınmayacaktır.

6. Chivo cüzdanlarındaki fonları, nakde çevirebileceğiniz 200’den fazla ATM ve şube bulunacaktır. Bu noktalardan ayrıca para yatırma, bitcoin alma gibi diğer işlemleri de yapabilirsiniz. Bunların hepsi komisyonsuz olacaktır.

7. Dolardan Bitcoin’e ya da tem tersi işlem, istediğiniz zaman Chivo cüzdandan da yapılabilir. O anki piyasa fiyatı neyse o fiyattan işlem yapılır. Burada da komisyon alınmaz.

Eğer istemezseniz, hiçbir dönüştürme yapmak zorunda değilsiniz.

8. Dolara çevrilemeyecek Bitcoin’ler, hükumetin size verdiği 30 dolarlık Bitcoin’lerdir. Bu meblağ ile sadece harcama yapılabilir.

Neden mi?

Çünkü bu 30 dolarlık Bitcoin’in insanlara verilme amacı, para dağıtmak değil, Bitcoin’in harcanabilmesi konusunda insanlara cesaret vermek ve Chivo cüzdanın kullanımında alışkanlık kazandırmaktır.

9. Bu 30 dolarlık Bitcoin’ler, sisteme girdikten sonra Bitcoin olarak da tutulabilir, dolara da çevrilebilir, ya da ülkemizdeki herhangi bir Chivo noktasında nakit olarak da çekilebilir. Umarım konuyla ilgili şüphelerinizi giderebilmişimdir.

Ayrıca ATM’leri ve bu işgücünde çalışacak insanları nasıl finanse edeceğimiz de soruluyor. Bunu soranların, herkesin cebindeki değeri de ATM ve şubelerden ödediğimiz ve buna ek olarak nakliye maliyetinin de olduğu ABD dolarıyla ilgili konuları nasıl finanse edeceğimizi sorduklarını hiç görmedim.

Bu konuda sigorta, saklama, nakliye, paranın bankalara olan dağıtımı, bankaların ve kasaların yönetimi ve güvenliği gibi maliyetler de söz konusu… Hepsi devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bitcoin’de de aynısı olacak ancak çok daha ucuza…

The post El Salvador Başkanı, Bitcoin dağıtımını ve merak edilenleri anlattı appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.