dogecoin-(doge)-ve-shiba-inu-(shib)-yorumlari:-iki-kripto-paranin-farki-ne?

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Yorumları: İki Kripto Paranın Farkı Ne?

Kripto para piyasası, önemli bir dönemeçte seyrini sürdürürken son 24 saatlik zaman diliminde ivme kaybı yaşadı. Lider kripto para Bitcoin (BTC), geçtiğimiz gün 36.630 dolara dokunmasının ardından bugün 34.000 dolar fiyat bandına geri çekildi. Bununla birlikte birçok altcoin yükselişini duraklatarak düzeltme seansına girdi. En popüler kripto paralardan Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) %9’luk değer kaybı ile kayıtlara geçti.

Dogecoin Yorumları

Elon Musk’ın tanımıyla “halkın kripto parası” Dogecoin, son 24 saatte %9’un üzerinde geri çekilerek 0.24 dolara düştü. Dogecoin savunucusu milyarder isim, bir süredir popüler kripto para ile ilgili yorumda bulunmuyor. Musk dopingi ile muazzam rallilere imza atan DOGE, savunucusunun desteğinden yoksun hareket ediyor. Dogecoin, yaklaşık iki ay önce 0.73 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. DOGE’un önündeki en büyük engel 0.30 dolar barajı olarak gözüküyor. Bu seviyenin aşılması Dogecoin fiyatını 0.40 dolarlık fiyat bandına taşıyabilir.

Öte yandan aşağı yönlü bir fiyat hareketinde, yükselişin sağlıklı olmaması nedeniyle dip seviyeler görülebilir. Bazı uzmanlar Dogecoin’in 0.05 dolara kadar düşebileceğini öngörüyor.

Shiba Inu (SHIB)

Popüler kripto para Shiba Inu, gün içerisinde %8’lik düşüşle 0.00000806 dolara geriledi. “Dogecoin katili” olarak tanınan SHIB, topluluk desteği ile inanılmaz bir boğa koşusu gerçekleştirmişti. Mevcut Shiba fiyatı, kazançlar göz önüne alındığında hala çok düşük değil. Shiba, 10 mayıs tarihinde 0.000038 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Reddit desteği ve kitlelerin ilgisi, henüz ateşini kaybetmedi. SHIB; Binance, Coinbase Pro gibi birçok dev borsada listeleniyor. Kısa sürede büyük bir ivme yakalayan en popüler ikinci şaka coin, Dogecoin ile rekabet etmekten çekinmiyor.

Dogecoin ile benzer mentalitede operasyonlarını sürdüren SHIB, kripto para tarihinin en ilginç topluluklarından birine sahip. ShibaSwap gibi projelerin hayata geçirilmesi, Shiba Inu’ya yükseliş hareketi kazandırabilir. Uzmanlara göre düşüş senaryosunda SHIB fiyatının hangi seviyelere demir atabileceğini kestirmek ise oldukça zor.

Dogecoin ve Shiba Inu Arasındaki Farklar

İki şaka coin olarak yaratılan projelerin arasında büyük bir fark görünmüyor. Dogecoin ve Shiba Inu, topluluk destekli ve kitlelerin coşkusuyla harekete geçen kripto paralar. Dogecoin’in en büyük farkı Elon Musk gibi bir milyarderin radarına girmesi olarak görülebilir. Öte yandan her iki kripto para da Reddit, Twitter hatta TikTok gibi sosyal medya platformlarında oldukça sık bahsedilen konular arasında yer alıyor. Kuruluş amacı olarak her iki kripto para da kullanıcılarına veya dünyaya yararlı bir proje sunmuyor. Belki de tam olarak yapmak istedikleri şey budur ve bu mesajı kitlelere geçirebilmektir.