devlet-fonlarini-kaldiracli-bitcoin-islemlerinde-kaybetti:-zarar-ne-kadar?

Devlet Fonlarını Kaldıraçlı Bitcoin İşlemlerinde Kaybetti: Zarar Ne Kadar?

Blockchain güvenli şirketi Beosin, son dönemde skandal bir olay ile gündemde. Kripto para sektörüne yönelik ilgi devamlı artarken bunun gibi skandal olayların ortaya çıkması ise kullanıcıları aşırtmıyor olabilir.

Ziyang, 45 Milyon Dolarlık Hata Yaptı

Beosin’in CMO’su Gao Ziyang, Çinli yetkililer tarafından gözaltına alındı ve devlete ait fonlarla dolandırıcılık yapmaktan yargılanacak. Hükümet fonlarını kaldıraçlı Bitcoin işlemi açmak için kullandığı belirtilen Beosin, 45 milyon doları bu şekilde kaybetmiş olabilir.

Beosin aynı zamanda Lianan Tech isimli bir şirketle de tanınmakta. Çinli yetkililerle sıkı ilişkileri olan ve yetkililere özellikle dolandırıcılık odaklı projeleri tespit etmede yardımcı olan Beosin, bu fonlara da tam olarak böyle ulaştı. 2020 yılında yapılan bir operasyonda dolandırıcılardan 45 milyon dolar ele geçiren ve yetkililer tarafından bunu depolaması istenen yönetici, daha sonra bunları satıp fonları itibari para ile ödeme etmek zorundaydı.

Bitcoin Fiyatı 12.000 Dolarken Short Açtı

Beosin fonları satmak yerine Ağustos ayı sonlarında short pozisyon açarak pozisyonun miktarını arttırmayı ve kişisel kazanç elde etmeyi hedefledi. Bitcoin fiyatı o tarihlerde 12.000 dolardan işlem görüyordu ve Beosin belki de en kötü dönemde short açmış olabilir.

btc

Yetkililer, OKEx kripto para borsasından işlem yaptığı tespit edilen Beosin’in kayıtlarını elde ettiklerini ve ilk başta 10 kat kaldıraçla işlem yapıldığının tespit edildiğini açıkladı. Daha sonra bunu 100 kat kaldıraça kadar çıkartan Beosin tahmin edilebileceği gibi likidasyon yaşadı ve bütün fonları kaybetti.

Yetkilileri Olayı Fark Etti

Beosin’e fonların yeri sorulduğunda ise kendisi bir süre yetkilileri oyaladı. Bunun devamında ise fonların artık cüzdanda olmadığı fark edildi. 20’li yaşlarında olduğu belirtilen Gao Ziyang nedeniyle bir zamanlar Çin’in en güvenilir blockchain güvenlik şirketleri arasında gösterilen Beosin şirketinin de geleceği artık tehlikede.

Çin’in Bitcoin ve kripto paralara yönelik tavrı da oldukça olumsuz ve genç yönetici bu sebeple ciddi bir cezaya çarptırılabilir. 45 milyon dolarlık servete sahip olmadığı tahmin edilen yöneticinin yetkisini kötüye kullanma ve devleti dolandırma gibi suçlardan ciddi bir hapis cezasına çarptırılması ise şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır. Çin direkt olarak bu vaka üzerinden yatırımcılara ve herkese bir ders vermek bile isteyebilir.