dev-yatirim-bankasi-bitcoin-etf’i-basvurusunda-bulundu!

Dev Yatırım Bankası Bitcoin ETF’i Başvurusunda Bulundu!

Kripto para yatırım bankası Galaxy Digital, Bitcoin ETF’ini başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulundu. Başvuru olumlu sonuçlanırsa Galaxy Digital’in Bitcoin ETF’i NYSE Arca borsasında işlem görecek. Hisse senetlerinin değeri, çeşitli fiyatlandırma kaynaklarını içeren Bloomberg Galaxy Bitcoin Index’e endekslenmiş olacak.

Galaxy Digital’in Yeni Yatırım Hedefi

Galaxy Bitcoin ETF’in yeni yatırım hedefi, Bloomberg Galaxy Bitcoin Index’in performasını Trust fonunun masrafları ve diğer yükümlülükler hariç olmak üzere yansıtmak olarak bildirildi. Trust fonunun yatırım hedefine ulaşmak için endeks sağlayıcı tarafından belirlenen Bitcoin fiyatlandırma kaynaklarından alınan verilere göre endeksin değeri günlük olarak güncellenecek.

Dosyalama; internette bir kesinti, Bitcoin ağında yapılan değişiklikler, fork ve kripto para biriminin yüksek volatilitesi ETF özelinde risk faktörleri olarak görülüyor. Ünlü milyarder Mike Novogratz’ın kurucusu olduğu kripto para birimi tabanlı yatırım bankası, 2018 yılının Ağustos ayında Toronto’nun TSX Venture borsasında işlem görmeye başlamıştı.

Bitcoin ETF’i Kuyruğu

Bu yılın başından itibaren bir dizi büyük oyuncu Bitcoin ETF teklifini SEC’e sundu. Birçok farklı şirketin bulunduğu listede Anthony Scaramucci’nin sahibi olduğu SkyBridge Capital, Fidelity Investments, New York Digital Investment, Group WisdomTree Investements ve Van Eck Global yer alıyor. Hali hazırda 9 aktif başvuru sırada bekliyor.

SEC, WisdomTree ve Van Eck’in başvurularını inceleme altına aldı. Van Eck’in ETF başvurusunda karar için son tarih 10 Kasım olarak belirlendi. Geçtiğimiz günlerde Grayscale’nin, Bitcoin Trust’ını ETF’e dönüştürmek için SEC’in nabzını yokladığı biliniyor. Dünyanın ilk Bitcoin ETF’i Purpose Bitcoin ETF geçtiğimiz Şubat ayında Kanada’da başlatıldı. Benzeri görülmemiş bu girişimin ardından ABD’de onay bekleyen şirketlerin sayısı bir hayli arttı.
Ayrıca yakın tarihli bir Forbes röportajında SEC Komisyon Üyesi Hester Peirce, ABD’nin böyle bir ürünü onaylama konusunda çok geç kaldığını aktardı.