degerli-gelisme:-cumhurbaskanligi’ndan-kripto-para-aciklamasi-geldi!-–-mahsup.net

Değerli Gelişme: Cumhurbaşkanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi! – Mahsup.net

Türkiye’de kripto para ile yapılan ödeme işlemlerine, yayımlanan TCMB yönetmeliği ile yasak resmi olarak getirildi. TCMB’nin ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. TCMB, daha sonra ise yayımladığı bir basın duyurusunda kararın sebebini açıkladı. Bu karara tepkiler büyürken Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’tan da konuya yönelik bir açıklama geldi. Ali Taha Koç, “Kripto para yasaklanmadı, kripto varlık kavramı tanımlandı ve kullanım esasları belirlendi” dedi.

Türkiye’de kripto para ile yapılan ödeme işlemlerine, yasak resmi olarak getirildi

Türkiye’de kripto para ile yapılan ödeme işlemlerine, Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB yönetmeliği ile yasak getirildi. TCMB’nin yönetmeliğinde kripto paralar, “Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder” şeklinde tanımlandı. Bu açıklama ile Türkiye’de kripto paralar ilk kez resmi olarak kabul edilerek tanımı yapıldı.

Kripto yönetmeliğine kapsamında, kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamayacak ve kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. TCMB yönetmeliği’nin net olmayan açıklamalar içermesi sektörde ve yatırımcılar arasında endişeye neden oldu. Konuya yönelik üst düzey isimlerde çok sayıda açıklama geldi. Kripto yönetmeliğine ilişkin tepkiler büyürken bazı sektör oyuncuları kararın iptali için dava açtı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’tan açıklama geldi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da konuya yönelik sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklamalarda bulundu. Ali Taha Koç, kripto paraların yasaklanmadığını, kripto varlık kavramının tanımlandığını ve kullanım esasları belirlendiğini söyledi. Ali Taha Koç konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik çarpıtılmadan, iyi yorumlanmalı. Kripto para yasaklanmadı, kripto varlık kavramı tanımlandı ve kullanım esasları belirlendi. Çarpıtılan yorumların aksine belirlenen usul ve esaslar tamamen vatandaşımızı koruma amaçlıdır. Merkez Bankası, kripto paraların ödeme maksatlı kullanımını engelleyerek spekülatif hareketler nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçti. Bugüne kadar Türkiye’den Blockchain konusunda 30’un üstünde patent başvurusu yapıldı. Türkiye, oyun ve elektronik ticarette olduğu gibi finansal teknoloji alanında da unicornlar çıkaracaktır.

Değerli Gelişme: Cumhurbaşkanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması Geldi! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.