cumhurbaskanligi-dijital-donusum-ofisi’nden-“kripto-para-whitepaper”-anketi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden “Kripto Para Whitepaper” Anketi

Tüm dünyada kripto para birimleri ile ilgili vergi düzenlemeleri ve yasal düzenlemeler hız kazanmışken ülkemizde de benzer uygulamalar 2021 yılında uygulanmaya başladı. Görünüşe göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de kripto para birimleri ile ilgili yeni atılacak adımlara karşı kamuuyunun nabzını tutmaya çalışıyor.

Dijital Dönüşüm Ofisinden Kripto Anketi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bugün Twitter üzerinden başlattığı bir anket ile kripto para birimlerinin whitepaper’ına değindi. Yapılan ankette kullanıcılara, “Bir kripto varlıkla işlem yapmadan önce whitepaper’ını yani izahname’sini okuyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

Bu anketin ardından ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Twitter’da, “‘İşlem gücünün çoğunluğuna sahip olan düğümler, zincire saldırmak üzere iş birliği yapmadıkları sürece; en uzun zincir oluşturulacak ve saldırganların hedefi olmaktan çıkacaktır.’ cümlesi hangi kripto varlığın whitepaper’ında yer almaktadır?” sorusunu da kullanıcılara yöneltti.

Bu noktada pek çok kullanıcı bunun da vergi ile ilgili bir adım öncesinde hazırlık olduğunu ifade ederken, bazı kullanıcılar atılan önceki adımlardan rahatsızlıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Kripto Para Adımları

Türkiye ilk olarak resmi şekilde 16 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” ile kripto para ekosisteminde yasal düzenlemeler getirmeye başladı.

Bu yönetmelik ile 30 Nisan itibari ile ülkemizde hizmet veren elektronik ödeme sistemlerinin hepsi kripto para işlemlerine verdikleri desteği kesmek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte Bitcoin ve kripto para birimleri ile herhangi bir mal ya da hizmet satışı da engellenmişti.

Daha sonra yaşanan olayların da etkisi ile kripto para borsaları ile ilgili de adımlar atılacağı açıklandı. Şu anda ise bu konu üzerinde çalışmaların yürütüldüğü biliniyor. Ancak bu noktada Türkiye’de kripto para borsalarının kapatılması gibi bir durumun gündemde olmadığını sadece çeşitli düzenlemelerin geleceğini belirtmek gerekiyor.