craig-wright-bitcoin-whitepaper’i-icin-actigi-bir-davada-hakli-bulundu!

Craig Wright Bitcoin Whitepaper’ı İçin Açtığı Bir Davada Haklı Bulundu!

Paylaşılan son bilgilere göre kendisini Satoshi Nakamoto ilan eden Craig Wright, Bitcoin.org’un kurucusu olarak tanınan anonim isim Cobra’ya karşı yasal bir zafer kazandı. Dolayısıyla arık en önemli Bitcoin web sitelerinden biri olan Bitcoin.org, Bitcoin teknik dokümanını platformundan kaldırmak zorunda.

Wright’ın Yasal Zaferi

Craig Wright’ı temsil eden hukuk firması Ontier LLP’den alınan bilgilere göre, Wright, Bitcoin Whitepaper’ın telif haklarıyla ilgili yasal bir anlaşmazlığı kazandı. Craig Wright yaptığı bir açıklama ile teknik incelemenin Bitcoin.org ve Bitcoincore.org‘dan kaldırılmasını talep etti. Bitcoincore.org buna uydu ancak Bitcoin.org’un anonim web yöneticisi Cobra bu talebi reddetti ve bunun üzerine Wright Cobra’ya dava açtı.

Duruşma sırasında, Cobra’nın haklarını savunması için kimliğini açıklaması gerekiyordu. Anonim isim, kimliğini açıklamayı reddettiği için davada savunma yapmadı ve yargıç karşısında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Bu sebeple Wright hükmen davayı kazanmış oldu.

ONTIER LLP’de Kıdemli Yardımcı ve Dr. Wright’a bu eylemde danışmanlık yapan hukuk ekibinin bir üyesi olan Simon Cohen ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu Dr Wright’ın whitepaper telif hakkının yargısal doğrulamasını elde etme arayışında önemli bir gelişmedir. Herhangi bir savunma gelmediği için bugün varsayılan olarak zaferi elde etmesine rağmen, İngiliz mahkemesinin yine de Cøbra’yı whitepaper’ın Birleşik Krallık’ta erişilebilir hale getirmesini engellemesi dikkate değerdir.” sözlerini kullandı.

Bu Zafer Ne Anlama Geliyor?

Craig Wright, argümanlarını aktif olarak savunmayı seçen kripto para birimi topluluğunun önde gelen üyelerine karşı açtığı önemli davaların birçoğunu düşürmek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte Cøbra’nın anonimliği, Wright’ın en azından yasal bir savaşı kazanması veya göreceli olarak medyatik önemi kazanması için anahtardı.

Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yapan tüm web siteleri arasında, Bitcoin.org’un anonim web yöneticisine dava açmak, Craig’in herhangi bir karşı iddia alamama umuduyla deneyebileceği bir hareketti.

Cobra’nın Teklifi

Cobra, dava sonucunda Wright’a ödemesi gereken parayı “Satoshi Nakamoto’nun olduğu herkes tarafından kabul edilen bir adrese Bitcoin transferi yaparak memnuniyetle ödeyeceğini” söyledi.

Ancak muhtemelen bu teklif Wright tarafından reddedilecek.