coinbase-icin-beklenen-gun-yarin:-coinbase-halka-arzi-neden-onemli?

Coinbase İçin Beklenen Gün Yarın: Coinbase Halka Arzı Neden Önemli?

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase, yarın bir ilk gerçekleştirerek IPO (halka arz) başlatacak. Birçok isim 14 Nisan’ın kripto para adımlarına bir dönüm noktası olacağına inanıyor.

Coinbase IPO’su

100 milyar dolara varan bir değerleme ile Coinbase, Nasdaq’ta geleneksel bir halka arzdan ziyade doğrudan bir listeleme yolu ile COIN kısaltma sembolü altında işlem görmeye başlayacak.

Bunlara ek olarak Coinbase’in nihai değerlemesi ile ilgili çok fazla spekülasyon dönüyor. Ancak yatırımcılar, 2020’nin tamamında Euronext gelirinin neredeyse iki katı olan 1,8 milyar dolarlık net geliri gösteren ön rakamlarla deyim yerindeyse cesaretlendirildi.

Öte yandan Coinbase, net gelirin bir yıl önceki 31.9 milyon dolardan 2021’de 730-800 milyon dolara çıkmasını bekliyor. Kopenhag’daki Saxo Bank’ın baş yatırım sorumlusu Steen Jakobsen ise IPO ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Güçlü rakamlar, halka arz sırasında Coinbase’deki hisseler için büyük bir talep yaratacak” sözlerini kullandı.

Coinbase Halka Arzı Neden Önemli?

Coinbase, bir ABD borsasına girmek için tamamen kripto para birimi odaklı çalışan ilk şirkettir. Tahminler, hesaplama yöntemine bağlı olarak değişir ancak kapitalizasyonunun, 2012’de Facebook’tan bu yana bir ABD şirketi için en büyük halka arz olan 70 ile 100 milyar ABD doları arasında değişmesi bekleniyor.

Ancak bunların yanı sıra IPO’nun beklendiği gibi geçmemesi pek çok şeyin tehlikeye girmesine sebep olabilir. New York’taki döviz broker’ı OANDA’nın Amerika kıtası kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Hayal kırıklığı yaratan bir halka arz veya gelişmiş düzenleyici gözetime ilişkin aşırı endişeler, Bitcoin ve altcoin’ler üzerinde baskı oluşturabilir” sözlerini kullandı.

Dolayısıyla IPO’nun başarılı geçmesi kripto para ekosistemi için oldukça önemli ve gelişme yönünde büyük bir adım olacak. Ama eğer IPO beklendiği gibi geçmezse önümüzdeki günlerde kripto para birimleri üzerinde bir baskı oluşabilir.

IPO’nun Detayları

Şirket, yeni fonlar toplanmasına imkan tanımayan ama mevcut hissedarlara, kuruculara, çalışanlara ve yatırımcılara piyasada hisse senedi satma fırsatı sunan bir doğrudan listeleme yolunu seçti. Spotify, Slack, Palantir ve Roblox da Wall Street için bu yöntemi kullanmıştı.

Bunlara ek olarak yaklaşık 115 milyon Coinbase hissesi piyasaya sürülecek ve referans fiyatları Salı akşamı açıklanacak.