cin’in-en-buyuk-teknoloji-sirketinden-onemli-adim!-cinli-avukat-yasaklara-isyan-etti!

Çin’in En Büyük Teknoloji Şirketinden Önemli Adım! Çinli Avukat Yasaklara İsyan Etti!

Çin kripto paraları görmeden gelip altında yatan teknolojiyle ilgilenmeye devam ediyor. Tencent son yaptığı duyuruyla hükümet politikalarıyla uyuşan bir adım daha attı. Ülkede blockchain en yoğun ilgi olan sektör olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir DeFi uygulamasını zararlı yazılım olarak tanımlayan Tencent yeni bir işe koyuldu.

Tencent Blockchain Operasyonu Kuruyor

Pekin’de yeni bir blockchain merkezi ve ticari bilgi işlem operasyonu kuracağını duyuran Tencent bu alanda yeni projeler üretecek. Kripto paralarla bağlantısı bulunmayan adımın ülkede blockchain endüstrisini geliştirmeyi hedeflediği aşikar.

Tencent Technology hükümetin isteği doğrultusunda blockchain tabanlı daha fazla proje geliştirecek. Özellikle kripto paraların ülkeden soyutlanmasının temel hedefi de tam olarak budur. Kripto paraların temelinde olan teknoloji (blockchain) Çin’in son derece hoşuna gitti. Bunu ülke yönetiminde, finans gibi alanlarda iyi bir şekilde kullanmak istiyorlar.

Çinli Avukat Kripto Yasaklarına İsyan Etti

Guangdong Puwei Hukuk Bürosu’nun genel müdürü Avukat Chen Haodong 18 Mayıs tarihinde Çin İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Ödeme ve Takas Birliği tarafından yayınlanan bildiriye sert çıktı. Üç kurumun birleşerek “Sanal Para Birimi İşlemlerinde Hype Riskinin Önlenmesine İlişkin Duyuru” isminde yayınladıkları duyuru Avukat Chen Haodong’a göre yetki alanlarının dışında görünüyor.

Çin hukuk sisteminde Anayasa-Temel Kanun-Hukuk-İdari Yönetmelik-Yerel Yönetmelik-İdari Yönetmelik şeklinde bir sıralama bulunuyor. Çinli Avukat ise bu sıralamanın ihlal edildiğini ve üç kurumun birleşerek yetkileri dahilinde olmayan bir adım attıklarını savunuyor. Umarız Avukatın sonu Jack Ma ile aynı olmaz ancak bu tarz çatlak seslerin Çin gibi baskıcı bir ülkede çıkabilir olması kriptolar için önemlidir.

Son olarak Avukat Chen Haodong şunları söylüyor;

“Bitcoin sanal bir emtiadır yani bir para birimi değildir. Bundan dolayı para birimlerinin maruz bırakıldığı düzenlemeler onları etkilememelidir. Bitcoin işlemleri internetten herhangi bir emtia alışverişidir. Bu alışverişe insanlar kendi risklerini alarak girebilir. Hükümetin bu konuda kurduğu baskı katılım özgürlüğüne aykırıdır”

Bir yandan Tencent gibi firmalar kripto paraların izini temelindeki teknoloji olan Blockchain ile silmeye çalışırken. Diğer yandan Chen Haodong gibi hukukçular cesurca bunun yanlış olduğunu söyleyebiliyor.