chainlink-20-whitepaper’i-yayinlandi:-link-rekor-kirdi!-–-mahsup.net

Chainlink 2.0 Whitepaper’ı Yayınlandı: LINK Rekor Kırdı! – Mahsup.net

Chainlink (LINK) ekibi, hibrit akıllı sözleşmeler sunacak olan, platformun ikinci versiyonu için yeni bir whitepaper yayınladı. Chainlink 2.0 olarak adlandırılan yeni whitepaper, ağda yedi temel alanda iyileştirme önermekte:

  • Hibrit akıllı sözleşmeler – blockchain akıllı sözleşme uygulama yeteneklerini zincir dışı bilgi işlem kaynakları ile birleştirecek.
  • Karmaşıklığı ortadan kaldırmak – geliştiricilere ve kullanıcılara basit işlevsellik sağlayarak gerçekleştirilecek.
  • Ölçeklendirme – ağın yüksek performanslı sistemler sağlamasına izin verilecek.
  • Gizlilik – hassas veriler için gizli korumaların yanı sıra doğuştan gelen şeffaflığın sağlanması amaçlanacak.
  • İşlemler için emirlerde adaleti sağlamak – tüm kullanıcılar için adil işlemler sıralanacak.
  • Güveni (trust) en aza indirme – akıllı sözleşmeler ve diğer oracle-bağımlı sistemler için daha güvenilir bir destek katmanı oluşturulacak.
  • Teşvik tabanlı güvenlik – node’ların güçlü ekonomik teşviklere sahip olmasını sağlamak için mekanizmalar tasarlanacak.

Chainlink 2.0, uzun vadeli bir proje

Chainlink ekibi, önerilen değişikliklerin aşağıda açıklandığı gibi zaman içinde aşamalı olarak uygulanacağını bildirdi:

“Bu whitepaper, Chainlink’in nasıl gelişeceğine dair uzun vadeli bir bakış açısı sunuyor. Chainlink ağı için bu iddialı vizyon, paralel olarak piyasaya sürülen yeni merkezi olmayan servislerle aşamalı olarak uygulanacaktır. Böylece bu geniş yeni oracle işlevler dizisinin güvenlikteki etkisini resmi olarak analiz edebiliriz. Chainlink’in akıllı sözleşmelerin, hibrit bir zincir mimarisi tarafından desteklenen bir sonraki büyük adımı atmasını sağlayacağından eminiz.”

LINK, bu haberle yeni zirvelere yükseldi

LINK’in kripto piyasalarındaki fiyatı, Chainlink 2.0 tanıtım raporunun piyasaya sürülmesine tepki verdi ve Binance’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.1447 dolara yükseldi.

LINK, yazım sırasında kısa bir geri çekilme yaşadı ve 43.50 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, Chainlink 2.0’ın uygulanması, açıklamalara göre, uzun vadeli bir süreç olacak.

Chainlink 2.0 Whitepaper’ı Yayınlandı: LINK Rekor Kırdı! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.