cardano-(ada)-yatirimcilarinin-heyecanla-bekledigi-guncelleme-ile-ilgili-yeni-aciklama

Cardano (ADA) Yatırımcılarının Heyecanla Beklediği Güncelleme İle İlgili Yeni Açıklama

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano (ADA), hala Ethereum’u geçebilmiş ve hedefine ulaşmış konumda değil. Charles Hoskinson, Ethereum ekibinden ayrıldıktan sonra buna alternatif bir kripto para projesi hayata geçirse de projenin yol haritası hala tamamlanmaktan bir hayli uzak.

Cardano’nun Mary Sonrası Hedefi ne?

Cardano bu dönem içerisinde Shelley ana ağına geçme ve devamında Mary hard forkunu sorunsuz gerçekleştirme gibi önemli başarılara imza attı. Ancak buna rağmen ağın hala tam olarak merkezsiz olmadığı vurgulanmakta.

Cardano ekibi 1 Nisan tarihinde ağın tamamen merkezsiz olması açısından ilk bağımsız blok üretimine kapı aralamış olsa da bu bağlamda akıllı kontratlar da bir hayli önemli. Akıllı kontratların aynı Ethereum ağındaki gibi farklı işlevlere ve kullanım alanlarına sahip olması ise Cardano’ya istenen zaferi getirebilir.

1,5 Dolarlık ADA Fiyatı Düşüşe Geçti

Cardano ağında gerçekleştirilen Mary hard forku sonrası fiyatın rekor kırıp 1,5 dolara kadar çıkması ise güncellemelerin sadece Hoskinson için değil, bütün yatırımcılar için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymakta. Şimdi ise bütün yatırımcıların gözü kulağı Alonzo hard forkunda.

IOHK mühendislerinden Michael Peyton Jones ise merakla beklenen tarih hakkında bir açıklamada bulundu. Jones, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Alonzo hard forku ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Bunun aslında Mary ve Allegra forkları ile başatılan dönüşüm sürecini tamamlayacağını ifade eden Jones, Cardano için kader anının yaklaştığını vurguladı.

Yayınlanan blog gönderisinin en önemli kısmının ise tarih bölümü olduğu görülmekte. Alonzo güncellemesi 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yani temmuz, ağustos ve eylül aylarından birisinde hayata geçirilecek. Bu da aslında uzmanlara göre boğa piyasasının zirve yaptığı tarihler olarak görülmekte.

Alonzo İle NFT’ler Geliyor

Cardano için 4 aylık bir süre gerektiğini belirten geliştirici, bununla beraber akıllı kontratlarda ise devrim olacağını vurguladı. Cardano’nun akıllı kontratlarının birçok alanda kullanılabileceğini belirten yazılım mühendisi, NFT’lerin de ağa geleceğinin altını çizdi.

Söz konusu akıllı kontrat desteği ile son günlerde rekor üzerine rekor kıran NFT’ler, hacim makinesi olarak görülen merkezsiz borsalar ve bunun gibi birçok proje ile platform da ağda kullanılabilecek.