“buyuk-donus-basladi”-altin-fiyati-icin-bu-duzeyler-bekleniyor-–-mahsup.net

“Büyük Dönüş Başladı” Altın Fiyatı İçin Bu Düzeyler Bekleniyor – Mahsup.net

StoneX, altın fiyatındaki dönüşün ‘erken göstergelerine’ atıfta bulunuyor. StoneX’e göre, riskten kaçınma duygusu, altın için bir fiyat dönüşünün “erken göstergeleri” ile ikinci çeyrekte bir geri dönüş yapıyor olabilir. StoneX’te Asya bölgeleri ve EMEA pazar analiz başkanı olan Rhona O’Connell’e göre, altın fiyatı ONS başına 1.820 dolara çıkabilir.

Rhona O’Connell: Altın’da eğilim ikinci çeyrekte değişiyor gibi görünüyor

StoneX’te Asya bölgeleri ve EMEA pazar analiz başkanı olan Rhona O’Connell, sarı metal piyasalarını yorumluyor ve şunları söylüyor:

Altın’ın bu yılın ilk çeyreğindeki performansının ardından, 2018’in Eylül çeyreğinden bu yana ilk üç aylık düşüşünü yaşadığı zaman… Fiyat sanki temelde yükseliyor gibi görünüyor. On yıllık tahvil faizindeki gevşeme ile altın’ın istikrar kazanmasına yardımcı olan tutumların biraz değiştiği görülüyor. Bunun teknik bir düzeltme mi, yoksa ABD tahvil piyasasının önümüzde daha uzun bir yol olduğu için çok fazla dayak yediğine dair artan bir inanç mı, olduğunu göreceğiz…

İlk çeyreğin büyük bölümünde altın, piyasanın algılanan enflasyon riski nedeniyle 10 yıllık ABD Hazine bonoları ile birlikte düştü. Ancak analistelere göre, bu eğilim ikinci çeyrekte değişiyor gibi görünüyor, bu da değerli metal için potansiyel fiyat değişikliği anlamına geliyor.

Rhona O’Connell: Altın talebi artıyor…

Rhona O’Connell, Merkez Bankası’nın yakın zamanda faizleri artırmayı planlamadığını ve piyasaların bu vaadin daha riskli bir ortamı tetikleyebileceğine inanmaya başlayabileceğini belirtti. Rhona O’Connell konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Arka planda, özellikle Çin’de yerel fiyatlar şu anda loco London’a göre yaklaşık 9 dolar/ONS’luk bir primle, Asya’daki fiziksel pazar akıllıca toparlanıyor. Başka yerlerde Perth Mint ilk çeyrekte, özellikle Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok güçlü altın ve gümüş sikke satışlarını bildirdi. Altın talebi arttı ve Darphane, gümüş madeni para talebine ayak uyduramadı. Mart ayında, Darphane 130.000 ONS altın ve yaklaşık 1,6 milyon ONS gümüş sattı.

Bir diğer olumlu fiyat tetikleyicisi ise merkez bankalarının yeniden altın almaya başlamasıdır. Örneğin, Macaristan’ın merkez bankası altın rezervlerini 31,5 tondan 94,5 metrik tona yükseltti ve “uzun vadeli ulusal ve ekonomik politika stratejisi hedeflerini” öne sürdü.

Rhona O’Connell: Altın fiyatı ONS başına 1.820 dolara bakıyor

Teknik açıdan bakıldığında analistlere göre, altın fiyatı desteği 10 günlük ve 20 günlük hareketli ortalamalarda yer alıyor. Analistlere göre, direnç hala 50 günlük hareketli ortalamada ve 1.757 ONS seviyesinde. Rhona O’Connell, altın bu direnç çizgisini geçebilirse, fiyatların ONS başına 1.820 dolara çıkabileceğini söylüyor. Rhona O’Connell’e göre, fiyatın dönmeye başladığına dair erken göstergeler var.

Rhona O’Connell, geçen hafta altın’ın ONS seviyesinde 1.750 doları temizleyemediğini ve bu durumun duyarlılığı zayıflatabileceğini de kaydetti. Bu hafta piyasalar, ABD’deki Hazine ihalelerini, son enflasyon rakamlarını ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü Washington Ekonomi Kulübü’nde yapacağı açıklamaları yakından takip ediyor. Pazartesi günü, 58 milyar dolarlık üç yıllık tahvil ve 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil satışı gerçekleşti. Salı günü 30 yıllık tahvilin satışı görülecek.

“Büyük Dönüş Başladı” Altın Fiyatı İçin Bu Düzeyler Bekleniyor – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.