bu-hafta-takip-edilecek-3-kripto-para-ve-kritik-seviyeler!

Bu Hafta Takip Edilecek 3 Kripto Para ve Kritik Seviyeler!

Kripto para piyasası son aylardaki hareketliliğini bu hafta da sürdürdü ve bunun özellikle ABD’den gelen verilerle ilgisi olduğu biliniyor. Çekirdek Kişisel Tüketim harcamaları fiyat endeksi mayıs ayında %0,5 oranında yükselse de bunun tahmin edilen %0,6’lık yükselişin altında kaldığı görüldü ve bu da ABD doları için güven tazeledi.

ABD Verileri, Bitcoin’i Etkileyebilir

Yıldan yıla olan değişime dikkat edildiğinde PCE’nin 1991 yılından sonra ilk defa %3,4 seviyesine kadar yükseldiği görülüyor. ABD Federal Rezerv bu artışın ve enflasyondaki yükselişin geçici olmasını beklese de BofA analistleri bunun beklenenden daha uzun sürebileceğini vurgulamakta. Banka, enflasyonun %2 ila %4 aralığı arasında kalıcı olmasını ve FED’in önümüzdeki altı ay içerisinde faiz arttırmasını beklemekte.

Faizin arttırılması ise kripto para birimleri için ilk başta sert bir düşüş, uzun vadede ise Bitcoin gibi enflasyona karşı dirençli kripto paralar için avantaj getirebilir.

BTC Fiyat Analizi

Bütün bunların ışığında bu hafta takip edilecek ilk kripto para birimi de tabii ki Bitcoin oluyor. Bitcoin fiyatı 28.000 dolar ila 31.000 dolar arasında gidip geliyor olsa da 26 Haziran tarihinde görülen destek noktasının altına hiçbir iniş olmaması ile adeta umut verdi.

Bitcoin bu destekte tutunmaya devam ederse 20 günlük üssel hareketli ortalama (35.148 dolar) seviyesini test edip burayı kırabilir. Şu an için RSI indikatörü de pozitif uyumsuzluk işareti vermekte ve her şey kısa süreli bir ralliye işaret ediyor.

ADA ve SOL Rekabeti Sürüyor

Bu hafta dikkat edilecek diğer kripto para birimleri arasında ise SOL ve ADA yer alıyor. İki rakip kripto para birimi arasında Solana’nın ise çok daha iyi tutunduğu görülebilmekte. Cardano, 22 Haziran tarihinde 1 dolar desteğinden yükselişe geçmeyi başardı ve güçlü bir akümülasyona işaret etti.

ADA/USD için bunun devamındaki direnç noktaları 1,39 dolar ve 1,55 dolar olarak biliniyor. ADA buna rağmen hala olumsuz RSI bölgesinde.

Öte yandan SOL için ise 33 dolar seviyesi bir hayli kritik ve bunun üzerinde tutunma, yeniden 40 doları getirecektir. SOL daha önce 44 dolar seviyesine kadar çıkarak yeni bir trend oluşturmuştu ve şu an yatırımcılar yükseliş trendi için bu çizgiyi bekliyor.

Olası bir düşüşte ise SOL için en önemli destek noktası kesinlikle 21,10 dolar olacaktır.