bitcoin-hashrate’i-sert-dusus-yasadi:-piyasadaki-cokus-ile-bir-ilgisi-var-mi?-–-mahsup.net

Bitcoin Hashrate’i Sert Düşüş Yaşadı: Piyasadaki Çöküş ile Bir İlgisi Var mı? – Mahsup.net

15 Nisan’dan bu yana, Bitcoin (BTC) ağı hashrate’i saniyede 218 exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunduktan sonra I’dan fazla düştü. Bölgesel raporlar, Çin’deki Xinjiang şebekesinin elektrik kesintileri yaşadığını ve “güvenlik teftişleri” ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Çin’in Xinjiang bölgesindeki kesintiler Bitcoin hashrate’ine darbe vurdu

BTC ağının hashrate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra I kadar düşmüş durumda. Veriler, 15 Nisan’da BTC’nin hashrate’inin saniyede 218 exahash’e ulaştığını gösteriyor.

Neredeyse bu noktadan hemen sonra, ağ hashrate’i aşağıya doğru inmeye başladı. Hashrate düşmeye başladığında bölgesel muhabir Colin Wu (@wublockchain) Çin’deki elektrik şebekesi kesintileri hakkında tweet attı:

“Bitcoin madenciliği havuzlarının hashrate’i 24 saat içinde düştü. Antpool $,5, Btc.com ,9, Poolin 3, Binance havuzu düştü. Bunun nedeni, Çin’in Kuzeybatısının güvenlik teftişleri nedeniyle tamamen elektrik kesintisi yaşaması.”

Primitive Crypto’nun kurucu ortağı Dovey Wan, ertesi gün yaşanan kesintilerden de bahsetti. Wan, “Xinjiang, bir kömür madeni patlaması nedeniyle büyük bir elektrik kesintisiyle karşı karşıya” dedi. “Bitcoin hashrate anında neredeyse 0 düştü… Yaklaşık bir hafta içinde toparlanması bekleniyor. Tüm veri merkezleri de kapatıldı,” diye ekledi. Wan ayrıca şunları söyledi:

“Xinjiang [ve] Sichuan, toplam [Bitcoin] hashrate’in P’sinden fazlasını sağlıyor. Dayanıklılık amacıyla gelecekte daha fazla bölgeye dağıtılmış hashrate olabileceğimizi umuyoruz.”

Blockchain veri toplayıcısı Coinmetrics’in kurucu ortağı Nic Carter, Çin’deki durum ve hashrate düşüşü hakkında da tweet attı:

“Xinjiang elektriği kesiliyor ve Bitcoin hashrate’inin üzerindeki etkileri, çoğu ekonomistin ‘doğal bir deney’ dediği şey. Xinjiang elektriği ağırlıklı olarak kömüre dayalıdır, ancak bununla sınırlı değildir. Çok büyük miktarda rüzgâr ve güneş enerjisi var. 2019 itibarıyla 5’i yenilenebilir enerji kaynağı. Tüm Çin eyaletleri arasında üçüncü en yüksek yenilenebilir enerji burada (Gansu ve Ningxia’nın ardından).”

Carter, önümüzdeki hafta elektrik kesintisinin bölgede ne kadar hashrate bulunduğunu gösterebileceğini sözlerine ekledi:

“Önümüzdeki haftaki verilerin bize anlattıklarına dayanarak, Xinjiang’ın BTC ağındaki payını tahmin edebileceğiz (şebekenin tamamının çalışmadığından emin olduğumuzu varsayarsak- yetersiz raporlara dayanarak söylemek zor).”

The Block Crypto’nun araştırma direktörü Larry Cermak, düşüşün ardındaki nedenin hashrate kaybına atfedileceği konusunda hem fikir değil. Willy Woo’nun tweet’ine yanıt olarak Cermak, “LOL, eğer hashrate düşüşünün dump’ın nedeni olduğunu düşünüyorsanız, bu piyasada yapamazsınız” dedi:

“Açıklama arayanlar için, büyük çağlı koşulardan sonra düzeltmeler doğaldır. Düşük likiditesi olan hafta sonları, traderlar için aptalca bir katalizör.”

Bitcoin Hashrate’i Sert Düşüş Yaşadı: Piyasadaki Çöküş ile Bir İlgisi Var mı? – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.