bitcoin-(btc)-ve-altcoinler-neden-dusuyor?

Bitcoin (BTC) ve Altcoinler Neden Düşüyor?

Bitcoin (BTC) fiyatının 1 saat içerisinde yaklaşık 10.000 dolarlık değer kaybetmesi, kripto para sektörünün de bir anda kızıla boyanmasına neden oldu. BTC fiyatının düşüşü altcoinleri de beraberinde götürürken yatırımcıların kafasındaki en büyük soru ise “Bitcoin ve altcoinler neden düşüyor?” oldu.

Bitcoin Neden Düştü?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in yaşadığı bu düşüşün olası birden çok sebebi var. Bunların başında ise neredeyse 2 haftadır hiçbir düzeltme olmadan yaşanan yükseliş yer almakta. Her piyasada olduğu gibi kripto para piyasasında da bu tip düşüşler beklenmeli. Konu kripto paralar olunca ise hareketlerin çok daha sert ve piyasanın çok daha volatil olduğu unutulmamalı.

Kripto para sektörünü aşağıya çeken bir diğer faktör ise yayınlanan sahte haber/iddia oldu. Twitter’da güvenilir haber kaynaklarından birisi olarak görülen FXhedge hesabı tam da hafta sonu ABD’nin bazı finans kurumlarına soruşturma başlattığı haberini servis etti. Bu haberin kilit noktası ise söz konusu finans kurumlarının kripto paralarla kara para aklamakla suçlandıkları detayı oldu. Tahmin edilebileceği gibi bu durum FUD yani korku yarattı.

Çin Haberi de Bitcoin ve Altcoin Düşüşünü Etkiledi

Bitcoin ve altcoinlerin düşüş yaşamasının bir diğer sebebi ise Çin’de yaşanan sorunlar olarak görülüyor. Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki kömür madenlerinin yaşadığı sorunlar nedeniyle onlarca insanın hayatını kaybettiği ve madenlerin kapatıldığı biliniyor.

Kömür madenlerinin sel gibi felaketler yüzünden geçici süreliğine kapatılması ise büyük bir enerji eksikliği ortaya çıkardı. Bu sebeple bölgedeki veri merkezlerine ve Bitcoin madencilik şirketlerine elektrik verilemedi.Bitcoin’in hash rate’i de bu enerji sorunu nedeniyle tek bir günde @ düştü. Bu gelişmenin de düşüşün yaşandığı hafta sonuna denk gelmesi, aslında her şeyi içinden çıkılmaz bir hale soktu ve FUD daha da arttı.

Boğa Rallisine Özel Düzeltmeler

Bu gibi gelişmelerin ise kripto para piyasasında her boğa rallisinde görülen ve normalden daha fazla etki yaratan haberler olduğu söylenebilir.

Bitcoin fiyatı dakikalar içerisinde 51.000 dolara kadar gerilese de ertesi gün toparlanmayı başardı ve 57.000 doları gördü. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise Bitcoin fiyatının 55.000 dolar seviyesinde olduğu görülmekte.