bir-bitcoin-(btc)-borsasi-daha-mi-hacklendi?-hedef-ceo-yanitladi!

Bir Bitcoin (BTC) Borsası Daha Mı Hacklendi? Hedef CEO Yanıtladı!

Kripto para borsalarının son dönemde yaşadığı sorunlar, yatırımcıların artık kendilerini neye güveneceklerini şaşırır bir halde bulmalarına yol açtı. Büyük saldırılar gerçekleşmese bile çoğunlukla kullanıcıların verilerinin çalınması, sektörü iyiden iyiye güvensiz bir hale sokmakta.

Paxful Borsasının Müşteri Verileri Çalındı mı?

Çalınan kişisel verilerin satıldığı en popüler platformlardan birisi olan Raid Forum üzerinde ise bir kripto para borsasının kullanıcılarının bilgileri ortaya çıktı. Raid Forums üzerinde eşler arası Bitcoin alım satım borsalarından Paxful’un müşterilerinin bilgilerinin ortaya çıktığı belirtilmekte.

Dünyanın en büyük eşler arası Bitcoin borsalarından birisi olan Paxful’un 4,8 milyon kullanıcısının bütün verilerinin ortaya çıktığı iddia ediliyor. “Mafufi” isimli satıcı, bu verileri kendisinin ele geçirdiğini ve veriler arasında isimlerin, doğum tarihlerinin, e-posta adreslerinin ve Paxful kullanıcılarının şifrelerinin olduğunu iddia etmekte. Mafufi konu hakkında yayınladığı gönderisinde çalışanların verilerinin bir kısmını da kanıt olarak yayınladı ve 1 BTC’lik ücret biçti. 4,8 milyon kullanıcının bu kadar fazla verisi için 58.000 dolarlık ücret ise az bile sayılabilir.

CEO Youssef İddiaları Yalanladı

İddialı açıklamalara rağmen ise Paxful CEO’su Ray Youssef söz konusu durumu yalanladı. Youssef, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada hiçbir verinin sızdırılmadığını ve bu tarihe kadar tek bir sızıntı bile olmadığını vurguladı. Aktarılan verinin eski bir çalışana ait olduğunu da belirten Youssef, söz konusu kişinin artık şirketle bağa sahip olmadığını ifade etti.

Youssef buna ek olarak söz konusu verinin aslında daha önce kullandıkları bir ödeme odaklı siteden alındığını ve kendileri ile ilgili sorun olmadığını vurguladı. Kullanıcılar ise böyle bir sızıntı için sadece 1 BTC istenmesinin şüpheli olduğunu düşünmekte.

Satıcı Blöf Mü Yapıyor?

Sitenin yöneticileri de ilgili gönderiyi DWC yani “dikkatli alım satım yapın” ile işaretleyerek gönderiye çok fazla güvenilmemesi gerektiğini vurguladı. Yine de bu iddia Twitter üzerinde gündem oldu ve bazı kullanıcılar verilerinin sızdırılmasından endişe ettiklerini vurguladı.

Paxful CEO’su ise konu hakkında yaptığı açıklamada endişeye gerek olmadığını bir kere daha vurguladı. CEO buna ek olarak güvenlik ekibinin söz konusu datıcıdan tek bir kullanıcının verisini talep ettiklerini ancak bunun verilmemesi nedeniyle blöf yapıyor olma ihtimalinin de arttığını vurguladı.