altcoin’ler-yukselirken-bitcoin-hakimiyeti-son-7-ayin-en-dusuk-duzeyinde-–-mahsup.net

Altcoin’ler Yükselirken Bitcoin Hakimiyeti Son 7 Ayın En Düşük Düzeyinde – Mahsup.net

Geçtiğimiz hafta gözlemlenen bir çöküş, Bitcoin fiyatını bir günde  kadar düşürdü. Bu hafta ise her şey farklı: BTC hakimiyeti son yedi ayın en düşük seviyelerine gerilemesine rağmen gerek altcoin fiyatları, gerek BTC yükselişte.

Bir yıllık Bitcoin Dominans Endeksi grafiği. Kaynak: TradingView

Bitcoin, 3 hafta önce kaydettiği 61.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek rekoruna ulaşamasa da, şu anki 59.200 dolarlık fiyatıyla rekora gayet yakın gözüküyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in piyasa hakimiyeti son yedi ayın en düşük seviyesinde. Yeni yılın başında Bitcoin, pazara r oranında hakimdi. Ancak coin’in dominansında düşüş trendine girildi ve piyasa hakimiyeti o zamandan beri X.47’ye düştü. Pazar hakimiyeti, belirli bir para biriminin piyasa değerinin, ticarete konu olan kripto para birimlerinin toplam piyasa değerlerine karşı büyüklüğünü ele alır.

Bu durum, uzmanlara göre, Bitcoin’in artık merkezde olmadığı anlamına geliyor.

Altcoin fiyatları yükselişe geçti

Piyasa değeri açısından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum ele alındığında, dün 2.000 doları aşıp, gece saatlerinde de en son tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.152 dolara ulaştı. Yazım itibariyle 2.087 dolardan işlem görüyor.

Ancak piyasa değerine göre ilk 20 kripto para birimindeki en muazzam bir günlük kazancı Polkadot, XRP, Uniswap, Chainlink ve BitTorrent sağlamış durumda. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere DOT, 46 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. ’den fazla artış gösterdi. Bu yükseliş, Kraken CEO’su Jesse Powell’ın, Polkadot’un ETH’yi daha ucuz işlem ücretleriyle geçebileceğine inandığını söylemesinden üç gün sonra geldi. Ethereum’un ortalama işlem ücretlerinin artan talep nedeniyle tek bir günde 13 dolardan 22 dolara çıktığı düşünüldüğünde, Kraken CEO’sunun pek de haksız olmadığı söylenebilir.

Chainlink ise yüzde 6 arttı ve 32 dolar civarından işlem görüyor. Uniswap, yaklaşık yüzde 8 büyüdü. XRP de bir gecede yükselişe geçti.

BitTorrent (BTT) ise henüz beş saat önce (13:00) 0.00779811 dolara yükselerek ATH’sini kaydetti. Yazım sırasında 0.0074 dolarda.

Altcoin’ler Yükselirken Bitcoin Hakimiyeti Son 7 Ayın En Düşük Düzeyinde – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.