agustos-ayinda-gorulecek-kripto-para-piyasasinin-gidisatini-degistirecek-3-olay!

Ağustos Ayında Görülecek Kripto Para Piyasasının Gidişatını Değiştirecek 3 Olay!

Kripto para piyasası, geçtiğimiz nisan ayından bu yana kan kaybediyor. Daha önce bu kadar kötü haberin üst üste geldiği bir yıl görülmemişti. Nisan ayında kripto para piyasası toplam değeri 2 trilyon doları aşarken bu rakam şu anda 1.3 trilyon dolar civarında bulunuyor. Lider kripto para birimi Bitcoin P’nin üzerinde değer kaybederek önemli derecede geri çekilme yaşadı.

Lider kripto para Bitcoin 14 Nisan tarihin 64.863 dolara dokunarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ancak bu tarihten itibaren olumsuz haberler ardı ardına geldi. Bitcoin birçok yatırımcı kaybetti. Son olarak BTC dünden bu yana 2.000 doların üzerinde değer kaybederken veriler 200 milyon doların üzerinde vadeli işlem pozisyonlarının tasfide edildiğini gösterdi. Bu noktada kaybedilen zemini geri kazanmak adına piyasanın bir geri dönüşe ihtiyacı var. Hali hazırda piyasa katılımcıları geri dönüşün gerçeklemesi için ağustos ayına umutla bakıyor. Ağustos ayında beklenen bu olaylar kripto para piyasası adına büyük önem arz ediyor.

Ethereum Londra Hard Fork’u

Beklenen olaylardan biri Ethereum ağının Londra ayağıdır. Hala tartışmalı olan EIP-1559’u içeren yükseltmenin önümüzdeki aya kadar ana ağa entegre edilmesi planlandı. Son lansman tarihinin 9 Temmuz’daki geliştiriciler toplantısında kararlaştırıldığı açıklanırken, Tim Beiko yükseltmenin 2 Ağustos’ta piyasaya sürülmesini önerdi. Şu ana kadar 14 milyar doların üzerinde Ethereum stake edildi. Yükseltme tam olarak faaliyete geçtiğinde bu rakamın artması bekleniyor.

SkyBridge’in Bitcoin ETF’i Başvurusu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SkyBridge’in Bitcoin ETF Trust hakkındaki kararını 25 Ağustos’ta açıklayacağını duyurdu. ETF onaylanırsa, ABD’nin ilk kripto para borsasında işlem gören fonu olacak ve kripto para piyasasına para akışı sağlanacak.

Grayscale Bitcoin Trust Fonu

Bununla birlikte Grayscale Investment, altı aylık bir kilitleme dönemini tamamlayan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonundaki hisselerin kilidini açacağını açıkladı. Kripto para piyasası için temmuz ayı oldukça zor geçiyor. Çoğu firmanın ve yüksek net serveti bulunan bireylerin sıklıkla kullandığı kripto para yatırım aracı olan fon, şu anda 20 milyar doların üzerinde Bitcoin bulunduruyor. Önde gelen finansal hizmetler firması JPMorgan’ın bir sözcüsü, Grayscale’in hareketinin Bitcoin fiyatını 25.000 dolara düşüreceğini düşünüyor. Ancak diğer analistler ağustos ayının piyasanın rotasını yukarı döndürmek adına umutlu.

Ağustos ayı, piyasanın hali hazırdan sahip olduğundan çok daha fazla yatırımcıyı çekebilir. Bunun sonucu da çok basit; kripto para piyasası için daha fazla sermaye akışı görülür.