abd-yonetimi-kripto-para-ile-odul-dagitiyor!-iste-10-milyon-dolarlik-odulun-sarti

ABD Yönetimi Kripto Para ile Ödül Dağıtıyor! İşte 10 Milyon Dolarlık Ödülün Şartı

Amerika Adalet Bakanlığı artık kripto paraları suçlamak dışında bazı adımlar atıyor. Kriptoların faydasını kabul etmeye başlayan ABD yönetimi hedefine direkt olarak suçluları alacak. Kripto paralarla suça bulaşan, örneğin fidye yazılımlarıyla insanlardan para toplayan hackerları zor günler bekliyor. Çünkü yeni ödül programı açıklandı.

ABD Kripto ile Ödül Dağıtacak

Bildiğiniz üzere özellikle fidye yazılımlarında kripto paralar aktif olarak kullanılıyor. WannaCry saldırılarını 2017 yılında Bitcoin ile ilgilenen herkes hatırlayacaktır. Bitcoin ismini en geniş çapta ilk olarak bu saldırılarla duyurmuştu. Bilgisayarınıza giren virüs tüm dosyalarınızı şifreliyor ve gerekli fidyeyi Bitcoin cüzdanına gönderdiğinizde sorun ortadan kalkıyordu. Tüm bilgisayar servisleri bu sebepten Bitcoin tutmaya başlamıştı. Bu virüslerden zarar gören müşterilerinin sorunlarını ödeme yaparak kolayca çözüyor dosyaları kurtarabiliyorlardı.

Aradan yıllar geçti ancak fidye yazılımı kabusu bitmedi. Bu durumdan en fazla etkilenen ülkelerin başında da ABD geliyor. Rus, Kuzey Kore ve dünyanın birçok bölgesindeki siber saldırganların açık hedef olarak kabul ettiği ABD’li şirketler her yıl fidye yazılımı saldırılarına maruz kalıyor. Üstelik büyük petrol rafineleri (Colonial Pipeline) dahil çok büyük şirketler de bu tarz problemler yaşıyor. Üretimini durdurmak zorunda kalan firmalar daha büyük zararları göğüslememek için fidye ödemeyi genellikle kabul ediyor.

İşte tam da bu noktada Amerika Adalet Bakanlığının DeepWeb ihbar hattı devreye girdi. Ödül büyük ve son derece mantıklı kurgulanmış.

Kripto Para Ödülünün Detayları

Bakanlığın kurduğu ihbar merkezine DeepWeb için kullanılan “Tor” tarayıcısıyla erişilebiliyor. Kısaca Tor’dan bahsedelim. Tor Browser DeepWeb kullanıcıların dünyasına açılan ilk kapıdır diyebiliriz. En önemli özelliği ise sık aralıklarla sizi farklı IP adreslerinden göstermesidir. Yani belli süre aralıklarıyla IP adresiniz değişir ve girdiğiniz internet sitelerinde iziniz sürülemez. IP adresinden kimlik (abonelik, adres tespiti vs) tespiti ilgili adresin kullanıldığı zaman dilimiyle mümkün oluyor. Detaylı bir konu olduğu için daha fazla uzatmayalım. Kısaca hackerlar tarafından kullanılıyor ve iziniz büyük ölçüde sürülemiyor.

Adalet Bakanlığı da tam olarak bu sebepten hacker gruplarını içeriden çökertebilmek için böyle bir yol izliyor. Eğer fidye yazılımı saldırıları yapan bir grubun içinden bir kişi bu ödüle kanarsa Bakanlık hedefine ulaşmış olacak. Yani DeepWeb kullanıcılarından ABD yönetimi yardım istiyor.

Üstelik kimlikleri gizli kalıyor ve ödüllerini kripto para ile alıyorlar. Elbette bu yapılan ödemenin izi Bakanlık tarafından sürülecektir ancak onu da atlatmanın yolları var. Eğer White Hack işleriyle uğraşıyorsanız veya bir hacker grubunun içindeyseniz fidye yazılımı saldırılarının faillerini ABD Adalet Bakanlığına ihbar ederek 10 milyon dolar ödül kazanabilirsiniz.

Son derece cazip olan bu teklifin yoğun ilgi görmesi ve ABD yönetiminin siber çetelerle ilgili ciddi anlamda veriye ulaşması bekleniyor. Çünkü fidye yazılımları genellikle hack gruplar tarafından yapılıyor. Yani bireysel saldırılar olmuyor, ortalama birkaç milyon dolar vurgun yapılan saldırılarda risk son derece fazla sonuç olarak bu durum gruptan birilerin riske girmek yerine takım arkadaşlarını ihbar etmesiyle sonuçlanabilir.