yeni-sec-baskani-gary-gensler,-kripto-paralar-icin-neden-onemli?

Yeni SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Paralar İçin Neden Önemli?

ABD Başkanı Joe Biden’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) lideri olarak aday gösterdiği Gary Gensler, bu hafta 53-45 oyla Senato tarafından onaylandı. SEC’in yeni başkanının kripto para birimleri için daha pozitif görüşler benimsiyor olması ise kripto ekosistemi için yeni bir dönemin başlayabileceğinin sinyali olarak nitelendiriliyor.

Gensler ve Kriptolar

Gensler’in gündemi oldukça yoğun ve bu gündemin bir kısmını kripto para birimleri oluşturuyor. Gerek SEC ve Ripple arasındaki dava gerek bekleyen ETF başvuruları gerekse de kripto para birimleri ile ilgili alınacak yeni kararlar olsun Gensler’in kriptolar adına nasıl adımlar atacağı merakla bekleniyor.

Öte yandan Gensler, 2 Mart’ta Senato Bankacılık Komitesi önündeki aday konuşmasında, “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ödemelere ve finansal katılımlara yeni bir bakış açısı getirdi. Ancak yine de ilgilenmemiz gereken yeni yatırımcı koruma konularını da gündeme getirdiler.SEC için rehberlik ve netlik sağlaması önemlidir. Bazen bu beğenilecek bir netliktir ancak çok beğenmese bile bunu sağlamak önemlidir.” sözlerini kullanmıştı.

Endüstri gözlemcileri, Gary Gensler’in geçmişinin ve geçmiş performansının SEC’e yüksek uygulama ve düzenleme getireceğini gösterdiğini söylediler. Gensler, 2009’dan 2014’e kadar Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun başkanıydı. CFTC’de, 2010 yılında bir başka mali krizi önlemek için oluşturulan Dodd-Frank Wall Street Reformu ve Tüketiciyi Koruma Yasası’nın kabul edilmesine öncülük etti.

SEC Komisyon üyesi olan ve kripto sektöründe “Crypto Mom” olarak tanınan Hester Peirce ise, SEC’e yeni gündemle birlikte yeni bir başkanın geldiğini ve bunun zamanlamasının mükemmel olduğunu dile getirdi.

Tüm bunlara ek olarak Massachusetts Institute of Technology’de profesör olarak Blockchain ve kripto para politikasını da öğreten ve araştıran Gensler, Blockchain teknolojisi konusunda uzman konumda yer alıyor ve bu yeni teknolojiyi “değişim katalizörü” olarak adlandırıyor.

Ripple Davası ve Bitcoin ETF’leri

Gensler’in başkanlığı SEC’in kripto para birimlerine karşı duruşunu yeniden şekillendirebilir. SEC, Bitcoin‘i SEC’in düzenleyici gözetimine tabi bir menkul kıymet olarak görmüyor ancak diğer bazı kripto varlıkları SEC tarafından yasal işlemlere tabi tutuluyor.

SEC şu anda bir blok zinciri ödeme platformu olan San Francisco merkezli Ripple Labs ile yasal bir savaşın içine girmiş durumda. SEC’in Ripple’a açtığı davanın sonucu ve XRP’nin statüsünün belirlenmesi, kripto para birimi endüstrisi için potansiyel olarak geniş kapsamlı etkileri nedeniyle hem endüstri liderleri hem de yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Öte yandan Bitcoin borsa yatırım fonlarını başlatmak için çeşitli uygulamalar da SEC’in onayını bekliyor. Giderek büyüyen listede Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust, WisdomTree Bitcoin Trust, First Trust SkyBridge Bitcoin ETF Trust, VanEck Bitcoin Trust, Valkyrie Bitcoin Fund ve NYDIG Bitcoin ETF yer alıyor.