yayina-giren-ethereum-berlin-hard-fork’u-nedir?

Yayına Giren Ethereum Berlin Hard Fork’u Nedir?

Ethereum’un Berlin hard fork’u Perşembe günü 12.244.000 blokta yayına girdi.

Ethereum Berlin Hard Fork’u

Berlin hard fork’u, gas fee ile uğraşan ve yeni işlem türlerine izin veren dört Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) içeren bir ağ yükseltmesidir. Yükseltme, Ethereum’un ücret yapısında önemli ve tartışmalı bir değişiklik olan EIP 1559’u etkinleştirecek olan çok daha büyük Londra hard fork’una bir geçiş aşamasıdır.

Berlin ile yayına giren 4 EIP şu şekilde sıralanabilir:

  • EIP-2565: Modüler üs alma kullanan belirli bir işlem türü için işlem maliyetini düşürür.
  • EIP-2718: Ethereum’a yeni işlem mantığının eklenmesine izin veren “zarf işlemleri” adı verilen uygulamayı kullanarak tüm işlem türlerini geriye doğru uyumlu hale getirir.
  • EIP-2929: Geçmişte Ethereum’a yapılan hizmet reddi saldırıları için bir sıkıntı noktası olan “işlem kodu” işlemleri için gas fee’leri artırıyor.
  • EIP-2930: Yeni bir işlem türü olan ve EIP-2718’in zarf işlemleriyle mümkün kılınan EIP-2930, kullanıcılarının işlem maliyetlerini düşürmek amacıyla gelecekteki karmaşık işlemler için şablonlar oluşturmasına olanak tanır.

İlk Ethereum DevCon’a ev sahipliği yapan Almanya’nın başkentinden adını alan Berlin hard fork, başlangıçta Haziran veya Temmuz 2020 için planlanmıştı. Ancak çoğu Ethereum node’nun üzerinde çalıştığı Geth istemcisi etrafındaki merkezileştirme endişeleri nedeniyle tarih ertelendi.

Sırada London Var

Berlin’i Temmuz ayında, Ethereum arzını azaltacak bir teklif olan EIP-1559’u dahil etmesi beklenen London izleyecek.

London ile bir kullanıcının blok zincirine eklenecek bir işlem için bir madenciye işlem ücreti göndermesi yerine, ağ ücreti kendisi belirleyecek ve sonra yakacak.

Bunun madencilerin karlarını azaltacağına dair endişeler var, ancak kısıtlı arz nedeniyle ETH’u daha değerli hale getirme potansiyeline de sahip.