yatirimcilar-dikkat:-microsoft’tan-onemli-uyari!

Yatırımcılar Dikkat: Microsoft’tan Önemli Uyarı!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Microsoft son yaptığı açıklamasında, kripto para birimlerinin piyasa değerindeki keskin artışın ardından dijital varlıkları hedef alan siber saldırıların sayısında gözle görülür bir artış olduğunu açıklandı.

“Yeni Teknik Cryware”

Microsoft araştırmacıları tarafından 17 Mayıs’ta yayımlanan yeni güvenlik verilerine göre, kötü amaçlı yazılımlarda ciddi bir artışın olduğu ve bunların arasına ‘Cryware’ adlı yeni bir tekniğin katıldığı belirtiliyor.

Bununla birlikte şirket Cryware hakkında, gözetim altında olmayan kripto cüzdanlarını (sıcak cüzdanlar) hedefleyen bir hırsızlık tekniği olduğunu ifade ediyor. Yanı sıra Sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanların aksine bir cihazda yerel olarak tutulduğundan ve işlemleri tamamlamak için gereken kriptografik anahtarlara daha kolay erişim sağlandığından dolayı hırsızların daha çok ilgisini çektiği belirtiliyor.

Microsof’un yayımladığı raporda bu ifadelere yer verildi:

“Kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile birlikte, Cryware tehditlerinin etkisi daha önemli hale geldi. Yatırımcıların yeni tekniklere ve dolandırıcılıklara çok dikkat etmesi gerekir.”

Kripto Paraları Kötüye Kullanım

Öte yandan yapılan açıklamalarda, Cryware tekniği öncesinde bir siber saldırı aşamasında kripto para birimlerinin işlevinin saldırganın amacına bağlı olarak değiştiği söyleniyor. Bu duruma örnek olarak, bir fidye yazılımı saldırısı esnasında ödeme şekli olarak kripto para birimleri kullanıldığında mağdur kullanıcının kripto para aktarımını kendisinin yapması gerekeceği belirtildi.

Yanı sıra Cryware’de saldırının bu şekilde olmadığını belirten rapor bu teknik hakkında, saldırganların sıcak cüzdan verilerine eriştikten sonra mağdurun dijital varlıklarını anında kendi cüzdanlarına taşımasına olanak tanıdığını öne sürdü.

Yanı sıra Blockchain işlemleri kredi kartları ve diğer finansal işlemlerden farklı olarak, bir kullanıcının onayı veya bilgisi olmadan gerçekleştirilmesi mümkün ve bu konuda tüketicileri hileli kripto para işlemlerine karşı korumak için hiçbir yöntem olmadığını konusunda uyaran raporda yatırımcıların çok dikkatli olması gerektiğini belirtildi.