xrp-davasinda-“oyun-bitti”:-ripple,-sec’yi-koseye-sikistirdi

XRP Davasında “Oyun Bitti”: Ripple, SEC’yi Köşeye Sıkıştırdı

Ripple Labs, 6 Nisan gecesinde görülen duruşmadan kısmi zaferle çıktı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, daha önce itiraz ettiği ve mahkeme ile paylaşmak istemediği belgeleri artık paylaşmak zorunda ve bu durum Ripple için zafere giden yolun kapılarını aralayabilir.

Ripple ve SEC Karşı Karşıya Geldi

Law360 tarafından aktarılan bilgilere göre Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn, Ripple’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı ve SEC’nin elindeki BTC ve ETH ile ilgili belgelerin ibraz etmesini konu alan başvurusunu kabul etti. SEC bundan sonra Bitcoin ve Ethereum ile ilgili diğer kurumlarla yaptığı görüşmeleri paylaşmak zorunda kalacak. Bu konuşmalara kripto para borsaları veya herhangi bir üçüncü parti ile yapılan görüşmeler de dahil.

Netburn, SEC çalışanları arasındaki e-posta görüşmelerinin açıklanmasına ise gerek olmadığını belirtti. SEC ilk olarak Aralık ayında Ripple Labs’i ve iki yöneticisi Chris Larsen ile Brad Garlinghouse’ı dava etmişti. SEC iddianamesinde XRP’nin menkul kıymet olduğu vurgulanırken iki yöneticinin menkul kıymet satışı yaptığı iddia edildi.

Ripple’dan Sert Hamleler

Ripple ise neredeyse 8 yıldır XRP’ye yönelik böyle bir uyarıda bulunulmadığını ve SEC’nin kötü amaçlı olduğuna dikkat çekti. Ripple bunun yanı sıra SEC’nin BTC ve ETH’yi menkul kıymet olarak görmediğine vurgu yaparak bunun sebebini belgeleri ile görmek istedi. Şu an Ripple’ın kazandığı zafer tam olarak bu yönde oldu. SEC, BTC ve ETH’yi kapsayan belgelerin dava ile ilgili olmadığını vurgulasa da yeni karar ile bunları ibraz etmek zorunda kalacak.

Garlinghouse’ın avukatı Matthew Solomon konu hakkında yaptığı açıklamada SEC için “oyunun bittiğini” vurguladı. Solomon bundan sonra XRP’nin BTC ve ETH ile benzer yönlerinin bulunacağını ve bu bulunduktan sonra davanın kapatılacağını düşünüyor. SEC’nin menkul kıymet dışındaki varlıkları denetleme yetkisi bulunmuyor ve Ripple’ın amacı da tam olarak bu noktaya ulaşmak.

SEC İçin Oyun Bitti

SEC avukatı Dugan Bliss ise konu hakkında yaptığı açıklamada davalıların asıl sorunlara cevap vermek yerine olayı uzatmak istediklerini vurguladı. Şu an için Ripple’ın eylemlerine odaklanılması gerektiğini ifade eden Bliss, bu karardan pek memnun olmamış gibi gözüküyor.

Bunlara ek olarak Jeremy Hogan’ın 2016 yılı tarihli bir evrakta, SEC’nin Ripple için “dijital para şirketi” ifadesini kullanması tespiti de her şeyi değiştirebilir.  XRP fiyatı bu olumlu gelişmeler ile beraber 1 dolar üzerine çıktı.