viacoin-nasil-alinir?

Viacoin Nasıl Alınır?

Viacoin, Lightning Network ve atomik takaslar için çok önemli bir bileşen olan OP_CHECKLOCKTIMEVERIFY’i uygulayan ilk kripto para birimi olarak kendisini tanımlıyor.

Viacoin (VIA) Nedir?

Viacoin, Bitcoin protokolünden türetilen, 2014 yılında oluşturulan açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Viacoin toplam 23.176.392 jeton arzına ve 24 saniyelik blok süresine sahiptir, bu da Bitcoin’den 25 kat daha hızlı işlem hızı sağlar. Viacoin, Segwit veya Lightning Network üzerinden ölçeklendirmeden saniyede 175 işlem gerçekleştirebilir, bu da onu hızlı (mikro) işlemler için mükemmel hale getirir.

Viacoin ile merkezi borsaları kullanmadan farklı kripto para birimleri arasında zincirler arası atomik takaslar gerçekleştirebilirsiniz. Viacoin, Peter Todd’un OP_CHECKLOCKTIMEVERIFY BIP 65 teklifini entegre eden ilk kripto para birimiydi. Atomik takas sözleşmemiz, daha güvenli olduğundan ve altcoin’lerle daha geniş uyumluluğa sahip olduğundan SHA256 gizli hash’leri (RIPEMD160 yerine) kullanır.

Öte yandan Viacoin, ‘AuxPoW’ olarak da bilinen birleştirilmiş madenciliği kullanır. Bu, madencilerin aynı anda birden fazla blok zinciri için madencilik yapmasına olanak tanır. Bir madenci aynı anda Litecoin ve Viacoin veya başka herhangi bir Scrypt madeni parası çıkarabilir. Madenciler, ödül düşük olsa bile Viacoin madenciliğini “ücretsiz” yapabildikleri için, Viacoin madenciliği yapmaya teşvik ediliyorlar. Bu, ağ güvenliğini oldukça artıran çok yüksek bir ağ hashrate ile sonuçlanır.

Ayrıca Viacoin, SegWit’i benimsedi. Segregated Witness, bir işlemin boyutunu küçültmeye ve UTXO büyümesiyle başa çıkmaya yardımcı olur. Aynı zamanda blok başına işlem verimini 2 veya 3 kat artırmayı hedeflerken, aynı anda blok senkronizasyonunu yeni node’lar için daha hızlı hale getirir. Viacoin, işlem boyutunu ve maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak Schnorr imzaları gibi diğer özellikleri de entegre edecek.

Viacoin, Lightning Network’ü kullanmaya da hazır. Bu, işlemlerin çoğunu mutabakat defterlerinin dışındaki ödeme kanallarına taşıyarak işlem hacminde birkaç büyüklükte iyileştirme sağlar. Bu, ağ üzerinde saniyede milyarlarca işleme izin verir.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 1,38 USD ile işlem gören Viacoin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.00002361 BTC ile işlem görüyor. Viacoin’in 9 Ocak 2018’de 7,84 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 2 Şubat 2016’dae de 0,0023 dolar dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak VIA coin toplam arzının 23,173,810 VIA Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

VIA Coin Nereden Alınır?

VIA Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

VIA Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından VIA Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC) alarak VIA işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.