uzman-gorusu:-”kripto-kisi”-bu-tarihte-sona-erebilir!

Uzman Görüşü: ”Kripto Kışı” Bu Tarihte Sona Erebilir!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Delta Blockchain Fund’un kurucusu Kavita Gupta, kripto para piyasasında devam eden mevcut düzeltmenin bir yıldan fazla sürebilecek ‘kış sezonunu’ başlattığını söyledi.

Bitcoin, İvme Kaybetmeye Devam Edecek

Bloomberg Technology ile yaptığı bir röportaj sırasında konuşan Gupta, kripto kışının, özellikle Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından sonra ortaya çıkan önceki fiyat hareketlerine benzer olduğunu iddia etti. Bitcoin, 30.000 dolar civarında istikrar kazanmaya çalışırken Gupta, ayı piyasası nedeniyle BTC’nin 14.000 dolara düşebileceğine inanıyor. Yönetici, bu durumun Ethereum’u da etkileyeceğini belirtti ve şunları ekledi:
Bence, kripto para kışının henüz başındayız! Ayı piyasası, en az bir buçuk yıl sürebilir. Bitcoin’in bu süreçte tekrar 45.000, 50.000  veya 60.000 dolara çıkacağına inanmıyorum. Yatırımcıların, Bitcoin’in 30.000 dolar seviyesinde kalmasını beklemeleri de şaşırtıcı. BTC’nin 14.000 dolar seviyesine düşmesini bekliyorum.
Kripto kışına rağmen Gupta, Bitcoin’in bu süreç sonunda yeni bir rekor daha kıracağını kaydetti. Yöneticiye göre, piyasadaki düzeltme dipten alım fırsatı vererek daha fazla yatırımcının sektöre girmesine olanak sağlayacak. Böylelikle, Bitcoin’in benimseme oranı daha da artacak. Ek olarak, Gupta, daha fazla şirket Bitcoin’i bilançolarına dahil etmeye devam ettikçe, kurumsal yatırımın da ivme kazanacağını vurguluyor.

Terra Kabusu, İyi Bir  Ders Oldu

TerraUSD çöküşü hakkında yorum yapan yönetici, piyasanın sarsıldığını ancak bu durumun stabilcoin’lere yönelik regülasyon süreci için önemli olduğunu belirtti. Gupta, Terra ile aynı kaderi paylaşmamak için, çoğu stablecoin’in dolara bağlı kalmadan başka bir kripto para biriminin fiyattına sabitlenmeyi hedefleyeceğine inanıyor.
Terra kabusu, Bitcoin fiyatını etkilerken ayrıca kripto para piyasasında devasa volatiliteye neden oldu. Daha önce Coin-Türk tarafından bildirildiği üzere ekonomist Harry Dent, altının fiyatının düşeceğini düşünüyor. Ünlü isim, altının da bir balon içerisinde olduğunu ve ivme kaybedeceğini söyledi. Dent, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde altının 900 ila 1.000 dolara düşeceğini öngörüyor. Ekonomist ayrıca Bitcoin’in şu anda “en büyük balon” olduğunu öne sürse de, ekonomi toparlandıkça Bitcoin için 2037’ye kadar “yarım milyon ila bir milyon dolar fiyat öngörüyor. Ancak uzmana göre, Bitcoin önce 3.000 ila 7.000 dolar aralığına çakılacak. Dent, altın standardını hatırlatarak şunları söyledi:
 Bitcoin, para için yeni dijital standart olacak. Önümüzdeki iki yıl içinde bu çöküşü yaşarsak, alacağım bir numaralı şey Bitcoin veya Ethereum olurdu.