ust-icin-1-ay-once-uyarmisti:-“bitcoin’de-sert-dusus-getirebilir”

UST için 1 ay önce uyarmıştı: “Bitcoin’de sert düşüş getirebilir”

Luna Vakfı’nın UST’nin değer kaybetmesi senaryosu çok çabuk gerçekleşti ve en büyük algoritmik sabit coin dün akşam dakikalar içinde 0.82 dolara kadar indi. Luna Vakfı ise daha önce bu duruma ilişkin rezervlerine kattığı Bitcoin‘lerin bir bölümünü sattı, hatta 42 bin adet Bitcoin’i de cüzdanından çıkarıp Gemini borsasına taşıması büyük bir FUD başlattı.

Luna Vakfı, Bitcoin’lerin az bir bölümünün satıldığını, büyük kısmının ise teminat olarak Gemini borsasına gönderildiğini belirtti.

1 ay önce uyarmıştı

Tüm bu yaşananlar son dönemin büyük tartışma konusu olan algoritmik sabit coin’leri ve onların taşıdığı riskleri bir kez daha gündeme getirirken, ünlü finans ve varlık yönetim uzmanı Lyn Alden’ın bu konuda henüz 1 ay önce ise yatırımcıları uyardığı ortaya çıktı.

Alden, Luna Vakfı’nın büyük miktarlarda Bitcoin almasına şüpheyle yaklaşan yorumda bulunurken, “Bugün fiyatın artmasına sebep olan bu alımlar, daha sonra düşmesine de sebep olabilir.” diyor.

Alden’ın yaklaşık 1 ay önce Luna’nın Bitcoin rezervleri ve UST sabit coin’i hakkında yazdıkları şu şekilde:

“Eğer Terra bir sorunla karşılaşırsa ve UST’nin sabitliğini korumak için Bitcoin satmak zorunda kalırsa, nasıl ki Bitcoin alırken fiyat için olumlu bir durum oluştuysa, bu kez de sattıkları için olumsuz bir durum söz konusu olacaktır.

Terra’nın ’lik getiriyle sürdürülemez olan Anchor protokolü, çok fazla UST talebinin oluşmasına sebep oluyor ve Terra’nın bu yeni rezerv politikasıyla UST’ye olan talep de, Bitcoin’e olan talebin de artmasına neden oluyor. Bu da aslında direkt olmayan, yapay ve sürdürülemez Bitcoin talebinin en sonunda kuruyup gitmesi olarak da düşünülebilir.

Aktif şekilde Bitcoin alıp satan yatırımcıların, UST piyasa değerine bağlı olan Terra blok zincirinin Luna’sına ve Bitcoin rezervlerine, göz ucuyla bakmalarında fayda var. Çünkü eğer UST piyasa değeri aşağıya doğru giderse ve UST’nin dolara olan bağlılı korunmak zorunda kalınırsa, o zaman kısa süre içinde binlerce Bitcoin’in hızlı bir şekilde satış baskısı oluşturacağını görebiliriz. ‘Bu olacaktır’ demiyorum ancak geleceğe yönelik kontrol mekanizmaları açısından önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed’den sabit coin açıklaması

“Gelişmekte olan ülkelerin altın rezervlerini satması gibi”

Alden, son yaşanan olaylarla birlikte bu sabah saatlerinde bir tweet daha attı ve Luna Vakfı’nın Bitcoin rezerv satışlarını, gelişmekte olan ülkelerin altın rezervi satmasına benzetti:

“Terra’nın multi-milyar dolarlık algoritmik sabit coin’i olan UST, dün adeta patladı. LUNA’nın değerinin dağılmasının yanında, bir de dolara olan bağlılığı korumak için Bitcoin rezervi sattılar. Bu durum, gelişmekte olan ve sallantıda olan ülkelerin kendi parasını korumak için altın rezervi satmasına benziyor”

The post UST için 1 ay önce uyarmıştı: “Bitcoin’de sert düşüş getirebilir” appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.