ukraynali-memurlarin-46-bin-bitcoin’i-var:-%40’i-tek-kisiye-ait

Ukraynalı memurların 46 bin Bitcoin’i var: %40’ı tek kişiye ait

Yerel bir veri analiz hizmeti olan Opendatabot tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ukraynalı kamu görevlileri toplamda 46 bin 351 BTC’ye sahip. Bu miktar, mevcut fiyatlarla yaklaşık olarak 2 milyar 600 bin dolar ediyor.

Ukrayna’daki düzenlemeler gereği, ülkedeki memurlar sahip oldukları veya kullandıkları tüm mülkleri beyan etmek durumunda. Bazı memurlar, bildirimlerine kripto paraları da dahil etti.

CoinDesk’in aktardığına göre Opendatabot, Mart ayındaki beyanatlarda, 791 bin 872 kamu görevlisinden 652’sinin Bitcoin sahibi olduğunu bildirdiğini aktardı. Şirkete göre, kamu görevlileri arasında kripto para yatırımcılarının çoğu belediye meclisleri üyelerinden oluşuyor ve onu sırasıyla polis, savunma bakanlığı ve başsavcılık personelleri izliyor. Ukrayna’nın ulusal meclisi olan Ukrayna Yüksek Şurası üyeleri ise kripto para sahibi olan kamu görevlileri arasında yüzde 3.7’lik bir dilimi oluşturuyor.

İlginç olan, 46 bin 351 BTC’lik toplam miktarının yüzde 40’ı, tek bir belediye meclisi üyesine ait. Bu isim, 18 bin BTC’si bulunan Dnipro Beledie Meclisi Sekreteri Mishalov Vyacheslav Dmitrovich. Mevcut fiyatlarla Dmitrovich’in BTC’lerinin değeri 1 milyar doların üzerinde. Onu, 6 bin 528 BTC ile Vietnam Büyükelçiliği Sekreteri Petro Lensky izliyor. Lensky’nin ardından 5 bin 328 BTC ile Odessa bölge meclisi başkan yardımcısı Alexander Urbansky geliyor.

Ayrıca raporda, kripto paralara yatırım yapan Ukraynalı kamu görevlilerinin sayısının giderek arttığı vurgulandı. 2018’de sadece 71 kişi kripto paraya sahipken bu sayı 2019’da 424’e ve 2020’de de 653’e çıktı. Sırasıyla en çok Bitcoin, Ether, Litecoin, Cardano, Stellar ve Bitcoin Cash’e yatırım yaptılar.

The post Ukraynalı memurların 46 bin Bitcoin’i var: @’ı tek kişiye ait appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.