turkiye’de-soke-eden-bitcoin-dolandiriciligi:-3-milyon-lirasini-kaybetti!-–-mahsup.net

Türkiye’de Şoke Eden Bitcoin Dolandırıcılığı: 3 Milyon Lirasını Kaybetti! – Mahsup.net

Türkiye’de yaşanan Bitcoin ve kripto para dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi. Kripto para piyasasına giren Aldüllatif Tayyip isimli genç fazlası ile para kazandı. Ancak talihsiz yatırımcının, Bitcoin sevinci 1 saat gibi kısa bir süre sonra sona erdi. “Sebastian” isimli başka bir kişi ise Elon Musk hesabından paylaşılan kripto para mesajına inanıp yüklü miktarda para kaybetti. İşte yaşanan bu kripto para dolandırıcılıklarının detayları…

Hindistan asıllı Türk vatandaşı, 3 milyon 300 bin lira değerindeki kripto parasını kaybetti

Bitcoin ve altcoin’ler dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün biraz daha popülerleşiyor. Yatırımcıları dikkatini çeken bu piyasa dolandırıcılarında gözdesi olmaya başladı. Türkiye’de yaşanan Bitcoin ve kripto para dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi. CNN Türk’ün haberine göre; Hindistan asıllı Türk vatandaşı Aldüllatif Tayyip de kripto para piyasasına girdi, para kazandı. Fakat aracı şirket tarafından dolandırıldığını sonradan anladı. Talihsiz yatırımcı 3 milyon 300 bin lira değerindeki kripto parasını kaybetti. Aldüllatif Tayyip konuyu şu şekilde özetliyor:

Kripto para satın almak için internet araştırması yaptım. Bu şirketi buldum. Aracı şirket üzerinden düşük paralarla işlem yaptım. Şirket zamanla güven sağladı. Yatırdığım ana para 220 liraydı. Buna karşılık kripto aldım. Aldığım kripto para zaman içerisinde çok değerlendi. Değeri 3 milyon 300 lira ulaştı. Bütün bakiyemi çekmek istediğimde ilk önce işlemin başarılı olduğunu gördüm. Şüphe duymadım. Yaklaşık bir saat sonra dolandırıldığımı fark ettim. Uzmanlar dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Sebastian 4,6 milyon liralık Bitcoin kaybetti!

Öte yandan sahte Elon Musk hesabından paylaşılan kripto para mesajına inanıp 560 bin dolar (4,6 milyon TL) kaybeden Sebastian bu süreçte neler yaşadığını tek tek anlattı. Sebastian 564 bin dollar kaybettiği geceyi utanç ve öfkeyle hatırlıyor. Sıradan bir akşamdı. Eşiyle birlikte Netflix’te bir dizi izlemiş, o yatmaya gidince kendisi de koltukta biraz daha oturup telefonunu kurcalamaya başlamıştı. Bir Twitter uyarısı geldi: Elon Musk mesaj paylaşmıştı. “Musk, ‘Dojo 4 Doge?’ diye tweet atmıştı, ben de bunun ne anlama geldiğini merak ettim” diye anlatıyor.

Sebastian, linke tıkladığında profesyonel görünen ve Bitcoin dağıtımının bütün hızıyla devam ettiği bir web sayfası açılmış. Sayfa, katılımcılara, yatırdıkları parayı ikiye katlama vaadinde bulunuyor, bir köşede ise kalan vakti gösteren bir kronometre geri sayım yapıyormuş. Yarışma Elon Musk’ın Tesla ekibi tarafından düzenlenmiş görünüyordu. Katılımcılardan 0,1 Bitcoin’den (yaklaşık 6 bin dollar) ile 20 Bitcoin’e (yaklaşık 1,2 milyon dolar) kadar Bitcoin göndermeleri halinde iki katının kendilerine geri gönderileceği vaat ediliyordu. Sebastian, Elon Musk’ın Twitter hesabındaki mavi tıklı teyitli logoyu yeniden kontrol edip 5 Bitcoin mi yoksa 10 Bitcoin mi göndermesi gerektiğine karar vermeye çalışıyordu.

4,6 milyon liralık Bitcoin dolandırıcılığının detayları

“Bu kesinlikle gerçek, maksimuma oyna diye kendime telkinde bulunup 10 Bitcoin gönderdim” diyor. Ardından 20 dakikalık bekleme dönemi başlamış. Almanya’nın Köln kentindeki evinde Sebastian, her 30 saniyede bir ekranını güncelleyerek Bitcoin’lerinin iki katına çıkmış halde gelmesini beklemiş. Elon Musk’tan yeni bir kriptolu tweet gelince içine su serpilmiş, Bitcoin dağıtımıyla ilgili ilk tweetin gerçek olduğuna daha da inanmış. Ama ekrandaki kronometrede süre geri sayımı tamamlanıp 0’a ulaşınca “Bunun büyük bir dolandırıcılık olduğunu anladım” diyor Sebastian. Sebastian konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Kafamı koltuktaki yastıkların arasına gömdüm, kalp atışım hızlandı. Ailemin hayatını değiştirecek parayı, erken emeklilik ve çocuklarıma tatile gitme hayallerimi boşa düşürmüştüm.

“Üst kata çıkıp yatağın kenarına oturdum. Karımı uyandırıp ne büyük bir hata yaptığımı anlattım.” Sebastian o gece hiç uyuyamamış. Parasının tamamını ya da en azından bir kısmını geri alabilmek umuduyla dolandırıcılık yapan web sayfasına e-postalar göndermiş, Elon Musk’ın sahte Twitter hesabına tweetler atmış. Sonuç alamayınca, parasını kaybettiğini kabullenmek zorunda kalmış.

Whale Alert, Sebastian’ın 10 Bitcoin’inin paraya çevrilmesini dehşetle izlemiş

BBC Türkçe’nin haberine göre; Amsterdam’daki Blockchain teknolojisi danışmanlığı şirketi Whale Alert, Sebastian’ın 10 Bitcoin’i transfer etmesini ve birkaç gün içinde kimliği belirsiz kişilerce paraya çevrilmesini dehşetle izlemiş. Şirket, bu tür dolandırıcılık işlemlerine karşı yetkilileri harekete geçirmeye çalışmış, ama sonuç alamamış. Blockchain analistleri, kripto paraların gerçek zamanlı hareketini takip edip eğilimleri gözlemliyor. Eşantiyon Bitcoin “dağıtımı” yoluyla dolandırıcıların büyük paralar elde ettiğini tespit ediyorlar. Sebastian’ın 10 Bitcoin’i ise tanık oldukları en büyük tek işlemde transfer olmuş.

Türkiye’de Şoke Eden Bitcoin Dolandırıcılığı: 3 Milyon Lirasını Kaybetti! – Mahsup.net yazısı ilk önce Mahsup üzerinde ortaya çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.