tranchess-coin-nedir?

Tranchess Coin Nedir?

Tranchess, çeşitli risk-getiri çözümleri ile getiriyi artıran bir varlık takipçisidir. Tranchess, belirli bir dayanak varlığı izleyen tek bir ana fondan farklı bir risk/getiri matrisi sağlar. Tranchess adı, satranç oyunundan ve genellikle farklı risk iştahına sahip farklı yatırımcı sınıflarına hitap eden tranche fonlarıyla ilişkilendirilen Fransızca “Tranche” kelimesinden esinlenmiştir. Tranchess, 24 Haziran 2021’de piyasaya sürüldü.

Tranchess (CHESS) Coin Nedir?

Yapılan açıklamalara göre Tranchess platformu kullanıcılarına şu imkanları sunuyor:

  • Kalıcı kayıplara yol açmadan geliştirilmiş verim getirileri
  • Düşük maliyetle ve zorunlu tasfiye olmaksızın kaldıraçlı pozisyonlar
  • QUEEN sahipleri için Sıfır Kilitleme Süresi
  • TWAP (Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat) kullanarak Oracle Saldırılarının Önlenmesi

Proje, süreçler, şeffaf ve otomatik hale getiren akıllı sözleşmelerden yararlanıyor. Protokol, kullanıcıların BTC’yi takip ederken daha fazla kazanç elde etmelerine, token’larını ödünç vererek veya zorunlu tasfiye olmadan kaldıraçtan yararlanarak ekstra faiz kazanmalarına olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca stake getirilerinin bir parçası olarak platform kazançlarından pay alırlar. Tranchess ekosistemi, hem NAV hem de yield perspektiflerinden kazanç sağlar.

Platformun akıllı sözleşmeleri, diğer akıllı sözleşmelerden gelen fiyat beslemelerine dayanmaz ve bu nedenle, flash loan saldırıları gibi fiyat manipülasyonlarına karşı oldukça dirençlidir. Tranchess fiyat oracle, ayrık oracle fiyatı yerine 30 dakikalık TWAP kullanır. Bu, oracle manipülasyon saldırısı olasılığını en aza indirir. Tranchess Oracle, Compound tarafından Open Oracle standardını genişletir, iki ayrı kaynaktan (Coinbase ve OKEX) imzalı fiyat verilerini kabul eder ve her 30 dakikalık dönemde zaman ağırlıklı ortalama fiyatı (TWAP) hesaplar.

Öte yandan Tranchess Protocol, Kurucu Ortak Danny Chong ve Team’in buluşudur. Konsept, 2020’de Google, Facebook, Microsoft gibi teknoloji firmalarında ve Morgan Stanley, UBS ve BNP Paribas gibi Yatırım Bankalarında çeşitli deneyimler ve rollerden oluşan bir ekiple başlatıldı.

Teknoloji ekibi özellikle yatırım ve DeFi protokollerinde siber güvenlik konusunda deneyimlidir, akıllı sözleşme kodlama konusundaki bilgileri, önümüzdeki yıllarda bakım ve yükseltmelere katkı sağlar.

CHESS Coin Yorum

CHESS coin şu an için en yeni kripto para projeleri arasında yer alıyor. Bu sebeple yatırımcıların Tranchess coin’e karşı mesafeli oldukları görülüyor. Ancak Binance listelemesi ile birlikte CHESS coin’in fiyatı ciddi bir artış yaşadı ve bu sebeple yatırımcı ilgisinin arttığı da ifade edilebilir.

CoinMarketCap verilerine göre Tranchess Coin, 186,271,480 dolar ile piyasa hacmi bakımından 309. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 4,96 dolardan işlem gören Tranchess Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 210,206,763 USD olduğu görülüyor. Ayrıca Tranchess Coin, 22 Temmuz  2021’de 0,3665 dolar ile dip seviyeyi görürken 22 Ekim 2021’de de 7,92 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 37,756,242 Tranchess bulunuyor ve Tranchess Coin toplam arzının 300,000,000 Tranchess olacağı ifade ediliyor.

Tranchess Coin Nasıl Alınır?

CHESS Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

CHESS Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından CHESS Coin’in işlem gördüğü Binance Coin (BNB), Tether (USDT), BUSD ve Bitcoin (BTC)  CHESS işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.