tom-lee-iddialara-cevap-veriyor!-kripto-para-aciklamasi!

Tom Lee İddialara Cevap Veriyor! Kripto Para Açıklaması!

Kripto paralar spekülatif midir? Fiyatların çift haneli hareketler yapması volatiliteye işaret ediyor. Ancak Lee, kripto paraların spekülatif olmadığını düşünüyor. SEC Başkanı Gensler her fırsatta yaptığı açıklamalarda kripto paraların henüz yolun başında olduğunu ve vatandaşların mağdur olmaması için temkinli adımlar attıklarını söylüyor. Konuya bir de Tom Lee’nin penceresinden bakalım.

Tom Lee, Kripto Para Açıklaması

Fundstrat’tan Tom Lee, çoğu analistin aksine kripto para birimlerinin aslında yeterince spekülatif olmadığını söylüyor. Kripto para birimleri sıklıkla spekülatörleri çekmek için eleştirilse de Fundstrat Global Advisors’dan Tom Lee durumun böyle olmadığına inanıyor.

Fundstrat, spekülasyon üzerine petrolün 31 kez işlem gördüğünü tahmin ediyor, yani her bir varil petrol, rafineriler tarafından fiilen kullanılmadan önce 31 kez işlem görüyor. Öte yandan kripto paralarda, coin/token başına iki buçuk kez spekülasyon yapıyor. ABD dolarına gelince, spekülasyon seviyesi şu anda 96’ya 1 seviyesinde bulunuyor.

Bu istatistiklere bakılırsa Lee, kriptodaki spekülasyon seviyesinin nispeten düşük olduğu sonucuna varıyor.

Kripto Paralar ve Volatilite

Lee, piyasa değeri artmaya devam ettikçe Bitcoin’in oynaklığının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde düşmesini bekliyor. En büyük kripto para birimi ve altın arasında paralellikler çizen Lee, Altının 10 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştığında, oynaklığının dramatik bir düşüş yaşadığını söylüyor.

Bitcoin’in piyasa değeri hala altının sadece bir kısmını temsil ediyor, ancak Galaxy Digital CEO‘su Mike Novogratz gibi endüstri liderleri, amiral gemisi kripto para biriminin önümüzdeki yıllarda lider değer deposu haline gelebileceğine inanıyor. Şubat ayında Lee, bol miktarda spekülatif sermayenin kriptoya akabileceğini savunarak Bitcoin fiyatının 200.000 dolara kadar çıkabileceğini tahmin etmişti.

Geçen yıl, Fundstrat patronu Bitcoin’in 125.000 dolara ulaşabileceğini de söylemişti ancak Bitcoin sadece 69.000 dolara kadar çıkabildi. Lee, başarısız Bitcoin fiyat tahminlerine yabancı değil. 2018’de, fiyatın büyük bir düzeltmeden önce 25.000 dolara ulaşacağını iddia etti. Sonrasında olanları birçoğumuz hatırlıyoruz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.