thodex-davasindan-sok-gelisme:-paralar-geri-verilecek-mi?

Thodex Davasından Şok Gelişme: Paralar Geri Verilecek mi?

Kripto para borsası olarak bilinen Thodex, Nisan 2021’de 2 milyar doların üzerinde vurgun yaparak sırra kadem basmıştı. Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer ise, Arnavutluk’a kaçmıştı ve burada yatırımcılarla görüşme yapacağını savunmuştu. Daha sonrasında Thodex yatırımcıları, konuyu yargıya taşıdı ve Özer’e dava açtı.

2 Milyar Dolar Vurgun

Dava uzun süredir sürüyor ancak son gelişme ile mağdurların avukatlarından biri olan Sinan Keskin, Özer’in davadan cayılması ve uzlaşma için mağdurlara 2 milyon Türk Lirası gönderdiğini söylüyor. Diğer yandan aslında dava içerisinde bulunmayan ve bulunan toplamda 400.000 yatırımcı bulunuyor. Totalde 2 milyar Türk lirası vurgun edildiği de söyleniyor. Uzlaşma ile gönderilen para, davayı sonuca ulaştırıp ulaştırmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Diğer dolandırıcılık vakalarında olduğu gibi Fatih Özer de, sosyal medya hesaplarını kapatmış ve Thodex’te yatırımcıların işlem yapmasını kısıtlamıştı. Buna ek olarak vurgun günü Thodex piyasası için işlem hacminde zirveye ulaşıldığı gün olarak da raporlanıyor. Thodex’in vurgun günü işlem hacmi 1,3 milyar dolar olarak bildiriliyor.

Yatırımcılar Dikkat!

Kripto dünyasında rug pull, borsa vurgunu, scam ve hackler sıkça karşımıza çıkıyor ve genelde uygulanan metot aynı oluyor. Kripto borsaları için vurgun yapan proje sahipleri, çoğunlukla kar imkanları ile yatırımcıları çekiyor ve sonrasında yatırımcıların işlemlerini ilgili platformda kısıtlayarak paraları ile kaçıyor. Aynı şekilde kripto para birimlerinde rug pull yapmak isteyen proje sahipleri de yüksek kar vaatleriyle yatırımcıları çekiyor ve yeteri kadar yatırımcı çektikten sonra yatırımcıların paraları ile ortadan kayboluyor. Senaryo hiçbir dolandırıcılık faaliyetinde değişmiyor, her seferinde mağdur yatırımcılar oluyor.

Yatırımcılar rug pull, borsa vurgunu, scam ve hacklere maruz kalmamak için öncelikle piyasa araştırması yapmalı, güvenirliliği sorgulamalı, destekçi platformları gözden geçirmeli ve risk edemeyeceği para miktarları ile borsaya girmemelidir. Unutulmamalıdır ki, her piyasada olduğu gibi kripto piyasası bu dolandırıcılık faaliyetleri dışında da volatilitesi kaynaklı zaten risk içermektedir.