tezos-(xtz)-coin-nedir?-tezos-gelecegi-ve-projesi

Tezos (XTZ) Coin nedir? Tezos geleceği ve projesi

Blok zincirlerinin işlevselliğinin büyük önem arz ettiği günümüz kripto para piyasasının köklü projelerinden Tezos (XTZ) Coin, yükselişleriyle kripto meraklıları tarafından ilgi görüyor. Yatırımcılar, Tezos Coin nedir, nereden alınır, projesi nedir, geleceği nedir gibi soru cümleleriyle internette en detaylı bilgiye ulaşıp projeye yatırım yapmak istiyor. Bu içeriğimizde XTZ Coin hakkında önemli detaylar aktaracağız.

Tezos (XTZ) Coin Nedir?


Tezos Coin nedir sorusuna kısaca yanıt verecek olursak, Tezos (XTZ), “Tez” veya “Tezzie” olarak adlandırılan bir token ile bağlantılı bir blok zinciridir. XTZ de bu blok zincirinin yerel token’ıdır. Tezos, Proof of Stake mekanizmasına dayalı değildir. Bunun yerine, token sahipleri, Proof of Stake konsensüs mekanizmasında yer aldıkları için bir ödül alırlar. Toplam arzı 912 milyon olan XTZ Coin’in dolaşımdaki 890 milyon adettir. 

XTZ kripto para birimi, Tezos ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve tutmak, harcamak, göndermek için kullanılabilir. Kullanıcılar, XTZ’ye sahip olarak her bir oylama, XTZ kripto para birimi miktarıyla orantılı olacak şekilde, ağ yükseltmelerinde oy kullanma olanağı elde eder.

ICO sırasında birçok yasal sorun yaşayan Tezos (XTZ), Proof of Stake mekanizması nedeniyle ayı piyasasından kurtuldu. Tezos’un fiyatı Ekim 2019 ile Şubat 2020 arasında üç kattan fazla arttı ve rekor seviyelere ulaştı. Tezos, 2021’de dikkat çekmeye devam ediyor ve İlk 40 kripto para biriminde kalmaya devam ediyor.

Tezos Coin nedir
Tezos Coin nedir

Tezos Projesi Nedir?


Tezos’un projesi kullanıcılar tarafından dikkat çekiyor. Tezos‘un sürekli gelişen bir ağ olması amaçlanıyor. Bu esneklik, sisteminin çok önemli bir yönü olarak görülüyor. Özellikle, Bitcoin’deki esneklik ve ölçeklenebilirlik eksikliği yatırımcılarda soru işaretleri yaratıyor. Öte yandan Ethereum, esnekliği nedeniyle büyük ölçüde büyüdü ve Tezos da bu yönde devam ediyor. Tezos’un ayırt edici unsurlarından biri yönetişimdir. İlk blok zincirlerinin çoğu, yeni tasarım seçenekleri formüle etmek için geliştirme ekiplerine ve madencilik topluluklarına güvenir. Ancak Tezos, karar verme sürecini kullanıcıların kendi ağının içine yerleştirmeye çalışır. Bu sistemin bir sonucu olarak Tezos, temel geliştirme sürecine kullanıcı katılımı için teşvikler yaratır. Bu, geliştirme sürecini demokratikleştirir ve bakımı merkezden uzaklaştırır.

Aynı zamanda Tezos’un geliştiricileri, belirli kritik özelliklerin zaman içinde desteklenmesi gerektiğinin farkındaydı. Tezos, bu özelliklerin korunduğunu doğrulamak için resmi matematiksel kanıtları kullanır. Aslında bu, Tezos ağının merkeziyetsiz şekilde kalması anlamına gelir. Diğer blok zincirleri merkeziyetsizleştirilmiş olsa da, Tezos ayrıca toplu karar vermeye izin veren bir mekanizma içerir. Tezos token sahiplerinin bekleyen protokol geliştirmelerinde oy kullanmasına izin verilir.

Tezos Coin projesi
Tezos Coin projesi

Tezos Coin Geleceği


Tezos Coin’in geleceği de merak edilen konular arasında. Tezos her dönem ilgi çeken kripto para projelerinden olmuştur. Proje, ilk başlarda yaşadığı zorluklarını aşan saygın bir projedir. Yönetim modeli ve akıllı sözleşme dili, uzun vadede başarılı olmasına yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Bunun yanı sıra, Tezos’un ayırt edici unsurlarından biri de yönetişimdir. İlk ortaya çıkan blok zincirlerinin çoğu, yeni tasarım seçenekleri formüle etmek için geliştirme ekiplerine ve madencilik topluluklarına güvenir. Ancak Tezos, karar verme sürecini kullanıcıların kendi ağının içine yerleştirmeye çalışır. Yaptıkları sponsorluk ve sektör içi anlaşmalarla adından söz ettiren Tezos’un geleceğinin olumlu yöne gittiğini söylemek mümkün. 

Tezos, Red Bull Racing Honda, McLaren Racing, OneOf, Interpop ve NFT’ler için de Hic-Et-Nunc, OBJKT ve Sweet.io gibi pazar yerleri tarafından kullanılmaktadır. Ve milyarder yatırımcı Tim Draper Tezos’un önemli yatırımcılarından biridir.

Tezos Hangi Ülkenin?


Tezos Coin, İsviçreli Arthur-Kathleen Breitman tarafından kurulmuştur. 2017’de kurulan ve merkezi İsviçre Zug’da bulunan kar amacı gütmeyen Tezos Vakfı tarafından hayata geçirilmiştir. Kripto paraların dönem olarak çok bilinmediği zamanlarda bile en büyük ICO’lardan birine imza atarak oldukça ses getirmiştir. 

Tezos Coin hangi ülkenin
Tezos Coin hangi ülkenin

Tezos Coin İlk Çıktığında Ne Kadardı?


Tezos Coin ilk çıktığındaki fiyatı kullanıcıların öğrenmek istediği bilgiler arasındadır. 2017’de ICO’su yapılan Tezos, ilk çıktığında 0.470 dolardı. En yüksek fiyatını 9.18 olarak gören Tezos, en düşük fiyatını ise 0.31 olarak kaydetmiştir.

Tezos Coin Nereden ve Nasıl Alınır?


Kripto para endüstrisinin en eski projelerinden olan Tezos, hemen hemen bütün kripto para platformlarından alınıp satılabiliyor. Bunlara örnek olarak Binance, Kraken, Coinbase, Gate.io, Huobi, Bithumb, KuCoin, Gemini, Bybit, Bittrex, Poloniex gibi borsalar gösterilebilir. Bu platformlardan BTC, USDT, ETH, BNB gibi paritelerden işlem yapılabilir.

The post Tezos (XTZ) Coin nedir? Tezos geleceği ve projesi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.