tether-(usdt)-onemli-kararini-duyurdu!

Tether (USDT) Önemli Kararını Duyurdu!

Kripto şirketi Tether, dünyanın en çok kullanılan stablecoinin ihraççısı ve aynı zamanda birçok dedikodunun da baş aktörüdür. Bugüne kadar şirketle ilgili sayısız iddialar ortaya atıldı. Teminat eksiklikleri, Evergrande hisseleri ve karşılıksız basılan tokenlere kadar. Şirket bugün önemli bir haberi toplulukla paylaştı.

Tether (USDT) Hakkındaki İddialar

Geçen yıl, Tether bir miktar nakit bulundurduğunu ancak aynı zamanda kısa vadeli kurumsal borç olan büyük miktarda ticari senet satın aldığını açıkladı. Bu, Tether’in hangi şirketlerden ticari kağıt tuttuğunu ve bu varlıkların nerede olduğunu tam olarak açıklamadığı için endişeleri artırdı.

Ancak şirket, rezervlerindeki ticari senet miktarını azaltıyor. 2021’in dördüncü çeyreğinde, ticari kağıt Tether’in toplam rezervlerinin 0’undan biraz fazlasını oluşturdu. Bu oran üçüncü çeyrekte D seviyelerindeydi. Tether ve bağlı kripto para borsası Bitfinex‘in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, çarşamba günü Paris Blok Zinciri Haftası Zirvesi’nde verdiği demeçte şunları söyledi;

“Zamanla ticari borç miktarını azaltmaya devam edeceğiz. Henüz azaltmayı bitirmiş değiliz”.

Ardoino, Tether’in parayı bu ticari kağıttan ABD Hazinelerine aktardığını söyledi.

Tether (USDT)

Stablecoin, ABD doları gibi gerçek bir dünya varlığına sabitlenmek üzere tasarlanmış bir tür dijital para birimidir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinde görülen vahşi dalgalanmaların aksine, değerlerinin sabit kalması gerekiyor.

Tether, USDT tokenini ihraç ediyor ve piyasa değeri 82 milyar dolardan fazla. Kripto yatırımcıları, paralarını ABD dolarının fiat versiyonuna çevirmek yerine, Bitcoin gibi kripto para birimlerinde işlem yapmak için USDT’ye çevirir. Bu paritede kolayca işlemlerini yapabilir.

Geçen yıl, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, USDT tokeninin 0 karşılık gelen fiat para birimleri tarafından desteklendiğine dair “doğru olmayan veya yanıltıcı beyanlarda bulunduğu” için Tether’e 41 milyon dolar para cezası verdi. Geçen yıl, New York Başsavcısı ile ayrı bir dava üzerinde yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Tether, dijital para birimini destekleyen varlıkların dökümünü sağlamayı kabul etti. Ancak ticari senedinin sahibi olduğu şirketleri açıklamadı. Bununla birlikte Tether, sahip olduğu borcun kalite derecelerini açıklıyor.

Sonuç olarak ticari borç kağıtlarının azaltılması hatta mümkünse sıfırlanması, USDT ve doğal olarak kripto paralar üzerindeki büyük bir FUD riskini ortadan kaldırır.