terra-ust-kurucusu-dolandirici-mi?-30-nisan-detayi-ve-daha-fazlasi!

Terra UST Kurucusu Dolandırıcı Mı? 30 Nisan Detayı ve Daha Fazlası!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarını derinden etkileyen Terra UST çöküşü milyarlarca doların buharlaşmasına sebep oldu. Çok sayıda kripto para yatırımcısı piyasaların yaşadığı düşüşte zarar görmemek için elinde UST isimli stablecoini tutuyordu. Fakat Terra’nın süper kusursuz mekanizması bozuldu böylece yatırımcılar tüm parasını kaybetti. Peki Terra kurucusu Do Kwon bir dolandırıcı mı?

Terra UST Kurucusu Dolandırıcı Mı?

Bir hafta boyunca yaklaşık 45 milyar dolarlık piyasa değerindeki beklenmedik çöküşün ardından, projenin mimarisi, yani Güney Koreli programcı Do Kwon tarafından yönetilen sözde kusurlu algoritması hakkında çok şey söylendi. İnsanlar LUNA ve UST’nin ilişkisini, çalışma prensibini tüm detaylarıyla biliyor. Bu yüzden aynı şeyleri tekrar anlatmanın anlamı yok. Amerikalı milyarder yatırımcı, Pershing Square Capital Management’ın kurucusu ve CEO’su Bill Ackman, tartışmalı konu hakkında yorum yapan en son isim oldu.

Hedge fon yöneticisi, Terra UST çöküşünü “bir piramit şemasının kripto eşdeğeri” olarak nitelendirdi ve çöküşünün tüm kripto para ekosistemini etkileyebileceğini belirtti.

“Yatırımcılara, değeri yalnızca tokendeki yeni yatırımcılardan gelen taleple belirlenen bir token tarafından desteklenen getiri garantisi verildi. Arkasında başka hiçbir şey yoktu”.

Satıcılar alıcıları önemli ölçüde geride bıraktıktan sonra LUNA battı. Ackman’a göre, bu bir Ponzi şemasının göstergesidir. Planın sayısallaştırılması ve kripto piyasasının olağanüstü çılgınlığı nedeniyle, ilk aşamasında hayatta kalmayı ve gelişmeyi başardı.

Ackman, blockchain teknolojisini “muazzam potansiyel” olarak nitelendirdi.

Terraform Labs Feshedilmiş

Öte yandan Reddit’te dolaşan iddialara göre Do Kwon, Terraform Labs’ı zaten olacakları bildiği için 30 Nisan tarihinde feshetmişti.

Eğer bu iddialar gerçekte LUNA yatırımcılarının umutları tamamen tükenebilir. Yerel basında çıkan haberlere göre, büyük Koreli hukuk firması UST çöküşünden sonra Do Kwon’a dava açacak. Munhwa Ilbo gazetesinde yer alan bir habere göre, LKB, sıradan yatırımcılar adına Kore vatandaşı Kwon aleyhine Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı’na dava açacak. Raporda, UST çöküşünde para kaybettikleri için bazı LKB çalışanlarının da davaya katılabileceği belirtiliyor.

LKB’nin ortaklarından Kim Hyeon-Kwon, Munhwa Ilbo’ya, “Hukuk firmasında ilgili yatırımcılar var ve Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Mali Soruşturma Birimi’nde Kwon’a karşı şikayette bulunacağız” dedi. Rapora göre, LKB, polise şikayette bulunmanın yanı sıra, Kwon’un mülklerine el koymak için Seul Güney Bölgesi Cumhuriyet Savcılığı’na geçici haciz emri çıkarmaya da karar verdi.