terra-(luna)’da-2-kritik-gelişme:-mahkeme-yolu-göründü

Terra (LUNA)’da 2 Kritik Gelişme: Mahkeme Yolu Göründü

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası, bugün yeni bir gelişmeyle sarsıldı. Güvenilir kaynaklara göre, bir grup Güney Koreli yatırımcı, Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon’a dava açtı.

Davayı Açan Avukatlar da Terra Mağduru

Yerel basında çıkan haberlerde, LUNA ve UST yatırımcıların milyarlarca doların buhar olmasından Kwon’u sorumlu tuttukları bildirildi. İşin ilginç yanı, LKB & Partners isimli hukuk firmasında çalışan ve davaya bakacak olan avukatların da Terra mağduları arasında olması. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Munhwa’nın haberine göre, dava Kwon’u Terra krizinde yaşananlardan hukuki ve cezai anlamda sorumlu tutuyor. Ülkenin başkenti Seul’de de Kwon hakkında savcılık ve polis tarafından bir dosya takibi başlatılacak. Güney Kore Hükümeti’nin de Kwon’u parlementoda ifade vermesi için çağırmayı düşündüğü bildiriliyor.

Terra’nın piyasa değeri, Mart ayının ilk iki haftasında 40 milyar dolardan 1 milyar dolara düştü. İntihara neden olan kaosta, şimdi tüm gözler artık Kwon’un kurtarma planında. Munhwa raporu ayrıca bir grup Terra yatırımcısının bir araya gelerek  “Terra Kurbanları” adlı çevrimiçi bir grup oluşturduklarını öne sürdü. Grubun 1500’den fazla üyesi var ve muhtemelen Terrform Labs’a karşı daha fazla yasal işlem başlatması bekleniyor.

Terra fiyaskosu, yatırımcılara pahalıya mal oldu. LUNA ve UST’deki fiyat düşüşlerinden oluşan tahmini zararın yaklaşık 40 milyar dolar olduğu bildirildi.

Resmi Oylama Başladı

Bazı yatırımcılar ayrıca varlıklarını süresiz olarak Terra’nın en büyük DeFi platformu olan Anchor Protocol’e kilitledi. Kwon’a karşı tepki ve öfke bitmek bilmiyor. Geçen hafta, bir Terra yatırımcısının Kwon’un evini bastığı iddia edildi. Şu anda, önde gelen Terra geliştiricileri arasındaki genel fikir birliği, ekosistemi eski yatırımcılara dağıtılacak yeni bir LUNA tokeni ile yeni bir sürüme hard fork yapmak.

Ancak topluluk böyle bir harekete geniş çapta karşı çıkıyor ve bunun yerine Kwon’u mevcut rezervleri yakmaya ve LUNA ve UST’ye bir miktar değer kazandırmaya yardım etmeye çağırdı. Terra’nın yönetim forumlarında yapılan bir ön oylama, yatırımcıların yüzde 90’ından fazlasının ‘‘hard fork’‘ planına karşı olduğunu gösteriyor. Resmi oylama, an itibariyle başlamış durumda. Oylamanın sonucu  merakla bekleniyor.