terra-(luna)-krizi-yeni-bir-boyut-kazandi!-i̇şte-şok-i̇ddialar!

Terra (LUNA) Krizi Yeni Bir Boyut Kazandı! İşte Şok İddialar!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra (LUNA) kabusu, hem kripto para sektöründe hem de dünyanın gündemindeki yerine korurken, projesinin kurucusu Do Kwon hakkında yeni iddialar ortaya atıldı.

Vergi Kaçakçılığı Suçlaması: 78 Milyon Dolar!

Önde gelen haber kaynaklarında yer alan iddialara göre, Do Kwon vergi kaçakçılığı nedeniyle Güney Kore hükümeti tarafından daha fazla incelemeye tabi tutuluyor. Kwon ve Terraform Labs’ın 100 milyar Won’un (78,4 milyon dolar) üzerinde vergi borcu olduğu bildirildi. Yaşanılan kaosun sorumlusu olarak gösterilen Do Kwon, ağının çökmesinden bu yana hem yasal hem de teknik açıdan inceleme altında. Ancak, yönetici Terra ekosistemini tekrar hayata döndürmek için kurtarma planları üzerinde çalışıyor.

Ortaya çıkan raporlara göre, vergi dairesi Terraform Labs ve CEO’sunu gelir ve kurumlar vergisinden kaçmakla suçluyor. Kwon ve Terraform, Aralık 2021’den bu yana ülkedeki vergilendirme sistemine yönelik  memnuniyetsizliklerini dile getirmişlerdi. Terra, LUNA’nın çökmesinden hemen önce yurt dışına taşınmak için yerel bir şirketi tasfiye etmeye çalıştı. Bu girişim, Kwon’un vergi ödemekten kaçınması konusundaki şüpheleri daha da artırdı.

Daha önce, Güney Koreli bir milletvekili, Terra krizini incelemek ve suçluları adalete teslim etmek için bir araştırma komisyonu kurulmasını istemişti. Piyasa değeri 40 milyar doların üzerinde olan Terra, sadece bir hafta içinde çöktü. Rapora göre, Ulusal Vergi Servisi kısa süre önce Terra‘nın kurucusu Terraform Labs ve diğer yetkilileri 100 milyar wonluk vergi borçlarını ödemeleri konusunda uyardı. Kurum, Haziran 2021’de Terra’nın ana şirketine karşı özel bir vergi soruşturması bile yürüttü.

Dolandırıcılık İddiaları İvme Kazanıyor

Soruşturma, CEO Kwon’un Terra Singapur’da % 92 hisseye sahip olduğunu gösteriyor. Daha önce Terra ile bağlantısı olduğunu reddeden Chai Corporation’ın CEO’su Daniel Shin, yaklaşık %8 hisseye sahip. Bu arada, rapor Shin’in firmada kayıtlı bir yönetici olduğunu gösteriyor.

Güney Kore vergi dairesi’nin Ekim ayı soruşturması, Terra Virgin’e 4.66 milyar won (yaklaşık 3.64 milyon dolar) gelir vergisi uygulanmasıyla sonuçlandı. Ayrıca, firmaya 44.47 milyar won (yaklaşık 34.7 milyon dolar) kurumlar vergisi de yüklendi. Vergi dairesi ayrıca, Terra tarafından vergilerden kaçınmak için denizaşırı ülkelerde kurulan Luna Vakfı’na yönelik iddiaları da sözlerine ekledi.