terra-(luna)-hamlelerine-devam-ediyor:-piyasayi-hareketlendirebilir-mi?

Terra (LUNA) Hamlelerine Devam Ediyor: Piyasayı Hareketlendirebilir mi?

Terra (LUNA)’nın kar gütmeyen bir vakfı olan Luna Foundation Guard (LFG), daha önce Terra’nın stablecoini olan UST için Bitcoin (BTC) rezervi başlattığını duyurmuştu. Bu duyuru ile beraber LFG, ilk hedeflerinin 3 milyar dolar sonrasında ise büyük hedeflerinin 10 milyar dolarlık BTC almak olduğunu da belirtmişti. LFG, UST rezervlerine 100 milyon dolarlık BTC daha ekliyor.

LFG Hedefleri

Vakıf, 3 milyarlık hedefini tamamladıktan sonra bu BTC stoklaması ile beraber rezervlerinin u’i Bitcoin’den oluşuyor. Her ne kadar vakıf bu 3 milyar dolarlık rezervi tamamlasa da sonrasında BTC’nin fiyatının düşmesi aslında vakıf için zararlı oluyor. LFG’nin toplam BTC rezervi fiyat düşüşleriyle şu anda 2,26 milyar dolar civarında seyrediyor.

LFG, bu rezervi aslında UST için topluyor ve ek bir fon oluşturmayı planlıyor. LFG’nin cüzdanında şu anda Bitcoin ve stablecoinler dahil olmak üzere toplamda 14,74 milyon dolarlık rezerv olduğu görülüyor. Bu son ekleme ile vakıf, toplamda 42.410 adet Bitcoin’e sahip oluyor. Ayrıca toplam cüzdan değerine bakıldığında LFG cüzdanı, tüm holdingler arasında en büyük 19. oluyor. Eğer LFG, 10 milyar dolarlık BTC satın alma hedefine ulaşırsa, bu onu Binance’tan sonra en büyük ikinci Bitcoin cüzdanı yapacaktır.

LUNA Fiyat Hareketleri

Bu süreçte Terra’nın yerel tokenı LUNA, tüm kripto piyasası gibi makroekonomik sebeplerden payına düşeni alıyor. Hemen hemen tüm piyasa kırmızıya bürünürken LUNA da son 24 saatteki %0,2’lik düşüşüyle yaklaşık 84,7 dolardan işlem görüyor. Ayrıca LUNA, haftalık olarak bakıldığında ‘’lik ve aylık toplamda %2,4’lük bir düşüş gösteriyor.

Dolayısıyla LUNA, Şubat ayı sonu ve Mart ayı boyunca elde ettiği kazançları yitirmiş olarak gözüküyor. Ancak uzmanlar, Terra ve MicroStrategy gibi BTC balinalarının bu alımları olmasaydı piyasasının aslında daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalacağını vurguluyor.